Environmental aesthetics of the rural architectural tradition in the Mediterranean highlander settlement: The case study of ürünlü
Akdeniz dağlık yerleşimindeki kırsal mimari gelenekte çevre estetiği: Ürünlü örneği
- Tez No: 250717
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ERZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu tez, kırsal mimari gelenekleri açıklayıcı bir kavramsal çerçeve önermektedir. Bu öneri, Türkiye'nin güneybatısında yer alan Ürünlü yerleşimi bağlamında sunulacaktır.Tezin temel kabulü, geleneksel kırsal kültürde çevresel tutarlılığın varlığıdır. Çevre estetiğinin kavramsal altyapısına başvurularak çevresel tutarlılığın mimari elemanları araştırılmaktadır. Çevre estetiği, hem algıyı hem de algı objesini bütüncül olarak görür. Çevre estetiğine göre, hem doğa ve kültürü kaynaştıran ?çevre?, hem de çevrenin algılanmasına ilişkin olan ?estetik? bütüncüldür.Çevre Estetiğinin bütüncül bakış açısı sayesinde fenomenolojik yaklaşım ile daha önceki geleneksel yapı çevresi çalışmalarında ortaya atılan ?tektonik sentaks? ve ?kalıp dili? kavramları birleştirilmekte ve bütüncül bir kavramsal çerçeve oluşturulmaktadır. Bu çerçeveden uygun kavramsal araçlar türetilmiştir.Kırsal yerleşimde mimar detaydan yerleşim kalıplarına varan bir ölçek dizgesinin değişik seviyeleri arasında gözlenen çevresel tutarlılık, ?süreklilik estetiğini? tanımlamaktadır. ?Tektonik bağ,? organik ara yüz ve çevresel omurga olarak adlandırılan kavramsal araçlar, ?süreklilik estetiğinin? mimari elemanlarının tanımlanacağı ölçek seviyeleri olarak görülmektedir.Bu çerçeve, bağlamsal problemlerin kültüre özgü çözümlerine işaret eden çok düzeyli kalıpları ortaya çıkarmak amacıyla, Ürünlü'ye uygulanmaktadır. Böylece, bu kalıplar mimari kültürleştirmenin öğeleri olarak görülmektedir. Tezin ortaya koyduğu çevresel temsil önerisi kırsal mimari gelenek ile çevre arasındaki bütünleşmeyi somutlaştırmakta ve doğa ile kültür arasında kurulan ?süreklilik estetiğini? açıklamaktadır. Bu örnek çalışma ile kırsal mimari geleneklerin geneline uygulanabilecek yeni bir kuramsal yaklaşım hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis formulates a conceptual framework to account for the rural architectural traditions. The proposal is presented by referring to Ürünlü, a Mediterranean highland settlement in Southwestern Turkey.The thesis? basic assumption is the environmental coherence of the traditional rural culture. Environmental aesthetics provides the conceptual basis through which architectural elements of the environmental coherence are investigated. Environmental aesthetics enhances the inclusive conceptions of ?environment? as an integral whole merging nature with culture and ?aesthetics? as an integrated realm of perceptual engagement with environment.The integrative perspectives of environmental aesthetics unify the phenomenological approach with the concepts of ?tectonics syntax? and ?pattern language,? which have been raised by previous studies of the traditional built environment. This integral conceptual framework is used to derive the conceptual tools.Environmental coherence between the various scale levels of the rural settlement ranging from architectural detail to settlement pattern defines ?aesthetics of continuity?. The conceptual tools, which are the ?tectonic joint?, the organic interface and the environmental armature, serve as the successive scale levels on which the architectural elements of the ?aesthetics of continuity? are analyzed.This framework is applied to Ürünlü for identifying the spatial articulations of environment as multileveled patterns illustrating culture-specific solutions to contextual problems. Hence, the patterns are reconsidered as the aspects of architectural enculturation. The thesis? proposal for an environmental representation of the settlement concretizes the patterns of integration between the rural architectural tradition and environment and explains the aesthetics of continuity between nature and culture. The intended contribution of the case study is a new theoretical approach generally applicable to the rural settlements.