Intersections: Architecture and photography in Victorian Britain
Kesişimler: Viktorya İngilteresi'nde mimarlık ve fotoğraf
- Tez No: 250716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Mimarlık ve fotoğraf, ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısının sonlarında fotoğrafın icat edilmesinden bu yana yakın bir etkileşim içinde olmuşlardır. Mimarlık, fotoğrafın başlıca konularından biri olarak sıklıkla fotoğraflanırken, fotoğraf da güvenilir, gerçeğine uygun görsel temsiller ve bu temsilleri hızlı ve kolaylıkla üreten faydalı bir teknik olarak mimarlığa hizmet etmiştir. Bu çalışma, mimari fotoğraf ve mimarlık tarihinin, Viktorya Dönemi İngiltere'sinde kesişimlerini araştırırken mimarlık ve fotoğrafın neden bu kadar yakın bir etkileşim içine girdiği sorusuna cevap aramaktadır. Birinci kesişim fotoğraf ve mimari fotoğrafın ortaya çıkışının eşzamanlılığına odaklanmakta, ikinci kesişim, dönemin mimarlık teorileri ve pratikleri ile fotoğrafın karşılıklı etkileşimlerinin izini sürmekte, üçüncü kesişim ise mimari fotoğraflarla mimarlık tarihi yazımının ilişkisini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture and photography have always closely interacted with each other since the invention of the photography in the late 1830s. While architecture has been captured as one of the main subjects of photography, photography has served architecture as a valuable tool of representation. Focusing on the frame defined by Victorian Britain, this study tries to capture intersecting histories between photography and architecture. Accordingly, three intersections are defined: the first intersection corresponds to the simultaneous development of photography and architectural photography; the second to the interaction between architectural photography and architectural theory/practice; and the third to the relation between architectural photography and architectural historiography.