Institutional approaches to technology and economic history
Teknoloji ve iktisat tarihine kurumsal yaklaşımlar
- Tez No: 250751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez iktisat tarihinin uzun sure tartışılmış konularını Kurumsal İktisat'ın bakış açısıyla yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda teknoloji ve teknolojinin ekonomik ve sosyal hayat üzerindeki etkilerine dair farklı yaklaşımlar incelenip, kurumların tarihteki rolü ele alınmaktadır. Asıl Kurumsal İktisat ve Yeni Kurumsal İktisat olmak üzere iki akademik gelenek arasındaki farklılıklar vurgulanarak, iktisat tarihinin Endüstri Devrimi ve `Büyük Kopuş' gibi önemli gelişmelerininin kurumsal iktisadi yorumları tartışılmaktadır. İktisat tarihi çalışmalarına Yeni Kurumsal İktisatçıların tarihte teknolojinin rolüne dair görüşleri etkin bir biçimde dahil edilmişken, Asıl Kurumsal İktisat'ın olası katkıları büyük ölçüde keşfedilmeyi beklemektedir. Bu tezin esas amacı Asıl Kurumsal İktisat'ın teknoloji ile ilgili analizinin bu tartışmalar açısından önemini ve konuyla ilişkisini göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to reassess the long debated issues of economic history from the perspective of institutional economics. Besides examining different approaches to technology and its impact on economic and social life, it analyzes the role of institutions in history. It discusses the institutional interpretations of the critical developments of economic history such as, the Industrial Revolution and the Great Divergence, with an emphasis on differences between the two scholarly traditions, namely, the Original Institutional Economics and the New Institutional Economics. Although the arguments of New Institutionalists concerning the role of technology in history have been effectively incorporated into the economic history research, the potential contributions of the Original Institutional Economics to the study of economic history have remained for the most part unexplored. The aim of this thesis is to demonstrate the relevance and importance of original institutional analysis with respect to technology and economic history.