Staggered loan contract in a new Keynesian framework
Katı borç kontratlarının yeni Keynesyenci yaklaşım çerçevesinde modellenmesi
  1. Tez No: 250752
  2. Yazar: HARUN ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VOYVODA TEMİZSOY, DOÇ. DR. NADİR ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, bankaların faiz belirleme davranışının teknoloji, para politikası ve kredi faizi şoklarının ekononomiye aktarımı üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Yeni Keynesyenci bir modele monopolcü rekabetçi bankacılık sektörü dahil edilmiştir. Bu yapıda, her banka kredi faizini Calvo tipi katı kontrat mekanizması çerçevesinde değiştirmektedir. Yapılan bu varsayım kredi faizlerinin ampirik çalışmalarla tutarlı bir şekilde katı olmasını sağlamaktadır. Sonuçlar katı kredi faizinin, modelin dinamiklerini önemli bir biçimde değiştirdiğini göstermektedir. Yavaş intibak eden kredi faizlerinin varlığı, söz konusu şokları takiben kullanılan kredi miktarını etkilemektedir. Bu durum, esnek ve katı kredi faizi modellerinin ima ettiği etki tepki fonksiyonlarının arasındaki farkın temel kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the role of interest rate setting behavior of the banks for the transmission of technology, monetary policy and loan rate shocks into the real economy. To this end, we introduce a monopolistically competitive banking sector into a New Keynesian model. Here, each bank can change its loan rate only infrequently in the fashion of Calvo type staggered contract. This setting implies that the adjustment of the aggregate loan rate is sticky, which is consistent with the empirical evidence. The results show that having sticky adjustment in the loan market changes the dynamics of the model significantly. Following each shock, the sluggish adjustment of the loan rate affects the amount of loan used by the borrowers considerably. This is the main reason behind the differentials across the impulse responses of the model with sticky loan rate and flexible loan rate.