Sismik yöntemle Akçakale (Şanlıurfa) grabeninin incelenmesi ve petrol olanakları
- Tez No: 25081
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZ Şanlıurfa ili ile Suriye sınırı arasında kalan Akçakale grabeni Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Miyosen ve Miyosen sonrasında oluşmuş bir dizi tektonik olayların sonucunda bugünkü seklini almıştır. Sıkışma hareketlerinin ilk ürünleri Kuzeybatı- Güneydoğu uzan imli olmasına karsın Akçakale grabenini oluşturan -fay sistemleri ve bunlara bağlı yapı sistemleri Kuzey- Güney uzanımlıdır. Graben alanının kuzeyinde sadece sismik kesitlerde izlenebilen Kuzeybatı- Güneydoğu uzanımlı ve sağ yönlü olan Bozova fayı. Güneydoğuya uzanarak graben alanının doğusundaki fayla birleşir -Graben alanının doğu kenarını oluşturan bu faylarda doğrultu atım görülmektedir. Graben alanının Doğu ve Batı kenarlarının yüksek alanları tektonik olarak oldukça farklı görünüme sahiptirler. En fazla tektonik etki graben alanı içerisinde görülmektedir. Grabenin batı omuzu kısmen tektonik etki altında kalmış görünümünde olmasına karsın doğu omuz üzerinde tektonik etki görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akçakale graben, which lies between Şanlıurfa city and Syrian border, has gained its present structural position after a series of tectonic movements during Miocene time at Southeast Anatolia. Although the first lineation of the commpressional forces are in the Northwest-Southeast direction; the fault systems and their relevant structural styles which form Akçakale graben are in the North-South direction. At the north of the graben area the dextral (right lateral) Bozova fault which is only visible in seismic profiles, extends in the Southeast direction and meets the faults at the East of the graben area. These faults which form the Eastern part of the graben, show lateral displacement. The upper bloks of the Eastern and Western edges of the graben display a quite different tectonic framework. The most significant effect of the tectonics is seen within the graben area. The Western shoulder of the graben shows a partial impact of tectonic movements, however the Eastern shoulder does not have a tectonic impact.