Kağıdın bazı fiziksel nitelikleri bakımından optimal uzun ve kısa lif karışımları
  1. Tez No: 25082
  2. Yazar: HOSSEİN ABOLHASSAN MOGHADDMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
A B 5 T R A K Kavak (Populus Alba L.), Kayın (Fagus Drientalia Lipsky), Kızılcam (Pinus Brutia Ten.) ve köknar (Abies Bom- mülleriana Matf ). Odunlarından elde edilen selülozlarla oluşan karışım ları özellikleri ve kağıt üretiminde kullanabilme olanaklarını saptamak için yapılan bu araştırmada“KRAFT”yöntemine göre elde edilen selülozlar arasında değişik oranlardaki ka rışımların hangi direnç değerlerine ulaşabildiği araştırılmıştır. Yapraklı ağaç selülozları ile iğne yapraklı ağaç se lülozu, karıştırılarak kağıt yapılmıştır. Elde edilen kağıt ların fiziksel özelliklerinin saptanması araştırmanın en önemli amacıdır. Bu araştırma, İRAN - Azerbaycan bölgesinde kurulması düşünülen kağıt fabrikası için de yararlı olacağı muhakkak tır. Sözü edilen bölgede sadece kavak ve söğüt türleri ye tişmektedir. İğne yapraklı oranı daha düşük olan karışımla rın fiziksel özelliklerinin iyi olması halinde araştırma amacına daha fazla ulaşmış olacaktır. - II -
Özet (Çeviri)
A B S T R AC T This research was carried outto determine the propeties of pulp mixtures in paper production thet obtained fram Populus albaLL.,Fagus orientalis Lipsky, Pinus bruia Ten. and Abies bornmülleriana Matf,for this Purpose, strengthproperties of handsheets made from diff erent pulp mixtures were investigated. These pulps opteined by sulphate ( KRAFT ) method. The practical intention of this work is to reduce the pressure of paper industry on softwoods by supporting them with hardwood pulps. -Ill-