Türkiye'de sivil itaatsizlik eylemlerinin haberleştirilmesi: Bergama örnek olayı
  1. Tez No: 250832
  2. Yazar: GÜL KALYONCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER TİMİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sivil itaatsizlik, ?hukuk devleti idesinin içerdiği üstün değerler uğrunakamuya açık ve yasaya aykırı olarak gerçekleştirilen, bu sırada üçüncü kişilerindaha üstün bir hakkını çiğnemeyen, barışçıl bir protesto edimi ?175 olaraktanımlanmıştır.Sivil itaatsizlik sivil toplum içinde ve onun aracılığı ile mümkün olan birmuhalefet biçimi olmuştur.Sivil itaatsizliğin en önemli özelliği haksız bir uygulamaya karşı bütünyasal yollar denendikten sonra girişilen yasadışı bir eylem olması olmuştur. Buyola ancak sonuç getirecek bütün yasal yollar denenip tüketildikten sonrabaşvurulmuştur. Çünkü bu eylemler, genel olarak hukuk düzenine karşı değil,hukuk düzeni içerisinde var olan ya da ortaya çıkabilecek haksızlıklara vehukuk düzeninin bozulması tehlikesine karsı bir araç olarak kullanılmıştır.Türkiye'de sivil toplum tartışmalarının, özellikle 1980' ler denit iba r e n yoğunlaşmıştır. Bunun nedenlerinden biri küresel düzeyde uluslararasıilişkilerin artmasıyla, dünyadaki tartışmaların ülkemizde de yankı bulmasıolmuştur. Fakat asıl önemli neden, ülkemizde ilk örnekleri 1940'lı yıllarda görülen,ancak 1980'li yıllardan sonra büyük bir gelişim gösteren sivil toplumörgütlerinin sosyal yaşamda ve kamusal alanda etkili olmaya başlaması olmuştur.Bu çalışmada Türkiye'deki sivil itaatsizlik örnekleri tartışılmıştır ve BergamaHareketi bağlamında sivil itaatsizliğin basında haberleştirilme biçimi söylem analiziyöntemi ile yorumlanmıştır.175 H.
Özet (Çeviri)
Civil disobedience?s definition includes ?for law goverment?s superiorworthesi, civil disobedience is opposide law bot also open the public, by the way itisn?t unfair to third persons. And it is peace-loving protestation action?176.Civil disobedience is in civil society and it is an oppsition way which ispossible with this consept.The most important feature of civil disobedience is being an illegal actionwhich ise used after trying all ways aganist an unjust practise. This way is onlychoosed after all experiments.Because these actions, in general, aren?t aganist the law regime, this way iseused as method in spitw of any unfairnesses and danger of becoming deprawed of lawregime.In Turkey, civil society discussions increased after 1980?s. One of the reasonof this, increasing of global international ships and echos of world?s discussions inour country. But the main reason is civil society associations?s samples are in ourcountry, are seen in 1940?s, but particularly after 1980?s with social societyassociations increase and effect in social and public life.In this study, civil disobeience samples in Turkey are argued and Bergama?sMovement commented in press with critical discourse analysis.176 H.