Osmanlı ve Arnavut kaynaklarına göre Arnavutluk'ta 1911 Malisörler isyanı
According to Albanian sources, and in 1911 Albania Ottoman Mountaineers Rebellion
- Tez No: 250936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1911 yılındaki Katolik Arnavut Malisörlerin İsyanı, Jön Türklerin kuzey Arnavutlukta uyguladıkları yanlış politikaların bir sonucuydu. Malisörler yarı özerklik statüsünde yaşayan ve Osmanlı-Karadağ sınırı boyunca yerleşen bir nüfustu. İmparatorluğa sadık kalmak şartıyla II. Abdülhamit onlara özel bir statüsü tanımıştı. İttihat ve Terakki'nin bu özel statüsünü değiştirme çabaları durumun gerginleşmesine sebebiyet verdi. Silahlarıyla beraber özgür yaşamaya alışmış malisörler şimdi Shefqet Turgut Paşa'nın askeri seferi ile karşı karşıya kaldılar. Silahsızlanma çabaları boyunca bazı aşiret reislerine işkence yapıldı ve hapishaneye atıldılar. Karadağ bu durumundan faydalanmaya gayret etti. Kral Nikolla, kendi topraklarını İşkodra vilayetine doğru genişletmeye çalışıyordu. Bundan dolayı Kral Nikolla, isyancıların bir kısmın topraklarına barındırıp korudu. Ayrıca, onları silahlandırdı da. Adriyatik denizin öbür tarafında nüfuzunu arttırmaya çalışan İtalya da malisörler için özen gösterdi.Balkan devletleri iki taraflı bir tutum sergilediler. Balkanlar'daki Slav halklarının koruyuculuğunu üsteleyen Rusya, Osmanlı İmparatorluğuna karşı sert bir vuruşun gerçekleştirme zamanı hala gelmediğine inanıyordu. Avusturya- Macaristan ise, bu isyanın Rusya'daki nüfuzunu arttıracağından endişe ediyordu. Karadağ'dan memnun kalmayan ve Osmanlı imparatorluğunun Avrupa Devletlerin aracılığıyla yaptığı baskı sonucunda birkaç ay sonra malisörler evlerine döndü.
Özet (Çeviri)
The rebellion of the Albanian Catholic Mountaineers was a consequence of the wrong politics that jonturks applied in the North Albania. Mountaineers were a semi autonomous population who used to live in a highland across the ottoman-Montenegrin border. Abdulhamit II had given them a separately status with the condition to be loyal to the empire. İttihat and Terakkis parties efforts to change this status aggravated the situation. Mountaineers, who were used to live free with their arms, now were in front of Şevket Turgut Pasha?s campaign. The disarmed drive was followed with maltreatments and imprisonment of some head of families. This situation was utilized by Montenegro. King Nicola was aiming the enlargement of his territory toward Shkodra?s vilayet .That?s why he hosted the rebelers and provided them with food and arms.An interest for the mountaineers expressed also Italy which was looking for e greater influence across the Adriatic. Balkan states were maintaining a double attitude. Russia as a guardian of the Slav in Balkan knew that it was not the right time to give the last hit to the Ottoman-Empire. On the other hand Austro-Hungary was scared that the rebellion will grow up the influence of Russia in the regions.The rebellers disappointed from Montenegro and because that Ottoman-Empire accepted some of their condition, due to the oppression from the European states, after some month?s rebellion they came back in their homes.