Üretim işletmelerinde spesifikasyon ve tolerans analizi -bir otomotiv işletmesinde uygulama-
- Tez No: 2510
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET üretimde uygulanan spesifikasyonlar ve toleranslar., işletme lerin başarısını, işgörenlerin moralinden piyasada yaratılacak imaja, üretim süre ve maliyetlerinden satış gelirlerine kadar, çok farklı yönlerden etkilemektedir. Bu çalışmada bir otomativ işletmesinde beş işlem noktasında işlenen bir özelliğin, lisans sahibi firma ta rafından belirlenen sonuç toleransının, işlem noktalarına dağıtılma sı için analitik yollarla elde edilen sonuçlar benzetimle sınanmış ve çeşitli maliyetleri enküçükleyecek şekilde bir toleranslama po litikası getirilmiştir. Daha sonra bu tolerans limitlerinin uygulan ması durumunda en iyi muayene politikasının nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. H stkez!
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Specifications and tolerances applied in production processes have diverse effects or the success of business such as morale of, employee, the image created in the market, production time, and costs, and the revenues. This study conducted in an antomative industry is directed to distribute the final tolerance imposed by the licence owner, of a property generated in five manufacturing operations to each stage of manufacturing. The analytical results are tested via simulation and a policy is determined to minimize the various costs. Finally, the optimum inspection policy, in, the case of applying the determined tolerance limits, are investigated. n