Üretim işletmelerinde dış kaynak kullanımının sermaye yapısı üzerine etkisi
The impact of outsourcing on the capital structure of manufacturing firms
  1. Tez No: 355954
  2. Yazar: MEHMET HİDAYET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÜÇÜKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı, sermaye yapısını etkileyen faktörleri Türkiye'de bulunan üretim işletmeleri üzerinde incelemektir. Firma büyüklüğü, karlılık, maddi duran varlıklardaki büyüme, toplam aktiflerdeki büyüme ve somutluk değişkenleri sermaye yapısını etkileyen firma özellikleri olarak panel metodolojisine göre incelenmiştir. Örneklem seti, Borsa İstanbul'da (BİST) yer alan 139 Türk üretim işletmesinin 2005-2012 yılları arasındaki dörder aylık dönemlerini içermektedir. Yapılan analiz sonucunda, maddi duran varlıklardaki büyüme oranı dışında incelenen tüm bağımsız değişkenlerin, Türk üretim işletmelerinin sermaye yapısı kararlarını oluşturan anlamlı faktörler olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, firma büyüklüğü, toplam aktiflerdeki büyüme oranı, karlılık ve somutluk ile kaldıraç seviyesinin negatif ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuç toplam aktiflerdeki büyüme oranının Dengeleme Kuramını desteklediğini; diğer değişkenlerin ise Finansman Hiyerarşisi Kuramının, Türk imalat sanayisinde geçerli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to to analyze the impact of firm specific characteristics on the corporate capital structure decisions of Turkish firms. In this study, the panel data methodology is used and five variables - size, profitability, growth opportunities in plant,property and equipment, growth opportunities in total assets, and tangibility - are analyzed as the firm specific determinants of the corporate capital structure. The sample covers 139 Turkish manufacturing firms listed on the Istanbul Stock Exchange (ISE) and the analysis is based on the quarter observations of ten consecutive years running from 2005-2012. Results of the analysis show that; except growth opportunities in plant, property and equipment all of the independent variables are significant determinants of the structure decisions of the Turkish production firms. According to the analsis, size, growth opportunity in total assets, profitability and tangibility reveal a negative association with the leverage ratio. This result shows that, growth opportunities in total assets can be explained with the Trade-Off Theory, whereas other determinants can be explained with The Pecking Order Theory.