Evrimsel algoritma ile kısa dönemli hidrotermal koordinasyon
Short term hydrothermal coordination using evolutionary algorithm
- Tez No: 251015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN EMRE TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada evrimsel algoritma kullanılarak hidrotermal koordinasyon probleminin çözümü yapılmıştır. Hidrotermal koordinasyon probleminin amacı su ünitesi ve termik ünitelerin toplam talebi karşılayacak şekilde yakıt maliyetinin minimize edilerek optimum üretimin gerçekleştirilmesidir. Evrimsel algoritma kullanılarak hidrotermal planlamanın yapılması ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmaların en önemli olanları özetlenmiş, enerji kaynaklarının nasıl daha verimli kullanılacağı hakkında açıklamalar verilmiştir. Optimizasyon yöntemleri açıklanmış ve güç sistemlerinde optimizasyon uygulamaları verilmiş ve çalışmada kullanılan evrimsel algoritma açıklanmıştır. Ekonomik yük dağıtımı, hidrotermal koordinasyon ve rampa maliyetleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Hidrotermal planlama probleminin matematiksel modeli anlatılmış, evrimsel algoritma kullanılarak yapılan problemin çözümü akış diyagramlarıyla açıklanmıştır ve sonuçları hakkında yorumlar yapılmıştır. Daha sonra edilen sonuçlar değerlendirilmiş, bu sonuçlar elde edilirken kullanılan yöntemler anlatılmışıtr. Ayrıca evrimsel algoritmanın diğer optimizasyon yöntemlerinden daha iyi sonuçlar verdiği, mevcutta çözülen problemler bir kez daha çözülerek ispatlandığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is dealing with the solution of the hydrothermal scheduling problem by using evolutionary algorithm. The aim of this problem is to minimize the fuel cost of thermal units. It is defined that use of energy resources efficiently. The most important researches that are related to short-term hydrothermal coordination using evolutionary algorithm is summarized. Optimization is explained detailed and linked with power systems. In addition, evolutionary algorithm and other optimization techniques are explained. Next, economic dispatch, hydrothermal coordination and ramping cost are explained detailed. Economic dispatch is used to operate electric power systems while minimizing the fuel cost. The economic dispatch problem was solved. However, hydrothermal coordination?s characteristic, ramping cost, thermal and hydro units? mathematical model was explained detailed. Hydrothermal planning problem, which has thermal units and a hydro unit, is solved. As result of the mathematical model of the problem was given and it was shown how was solved with the evolutionary algorithm by using its logical diagrams. In conclusion, the results of the problem were analyzed and interpreted detailed.