Planda düzensiz bir yapının deprem performansı analizi
Seismic performance analysis of a structure that irregular in plan
  1. Tez No: 251018
  2. Yazar: ALİ ÇAĞLAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Depremlerden sonra yapılan incelemelerde, meydana gelen hasarların pek çoğunda yapıdaki mimari ve taşıyıcı sistemin düzensizliklerinin etkili rol aldığı görülmüştür. Bu nedenle, mevcut yönetmeliklerin birçoğunda taşıyıcı sistem düzensizlikleri tanımlanmış ve sınırlamalar getirilmiştir.Bu çalışmada, planda düzensizlikler hakkında yönetmeliklerde araştırmalar yapılarak, yapıların deprem performansının belirlenmesi için örnekler verilmiştir. 1998 yılında inşa edilen betonarme bir yapı iki farklı taşıyıcı sistem ile modellenmiştir. Yapının, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde tanımlanan doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan hesap yöntemleri ile deprem performansı belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, yapının mevcut halinin doğrusal elastik hesap sonucu göçme durumunda, iki farklı taşıyıcı sistem modelinin doğrusal elastik olmayan hesap sonucu göçme öncesi performans düzeyinde çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the earthquakes, it is seen that the structures are collapsed due to the architectural and inadequate designs. In order to diminish the loss of human lives and material losses, the countries that are in high risk of earthquakes established earthquake management systems.In this study, inadequate plans are searched according to the earthquake managements and gave some numerical studies for determine to the seismic performance of the buildings. a concrete building which is designed in 1998 is modeled in two design system. Linear and non-linear evaluation methods proposed by the 2007 Turkish Earthquake Code are used to determine the seismic performance of the building. As a result of numerical analysis, the concrete building collapse performance level in linear elastic evaluations and two design systems near collapse performance level in non-linear elastic pushover evaluations.