Berkitmesiz çelik plaka perde duvarların yatay yükler altında davranışlarının incelenmesi
Studying un-stiffened steel plate shear walls behaviour under lateral loads
  1. Tez No: 251043
  2. Yazar: YÜKSEL SARIBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışmasında,berkitmesiz narin çelik plaka perde duvarların tarihsel gelişimi, bilgisayar modelleme tekniği, modellemede etkili parametreler, modellemelerin itme analiz sonuçları ve konuyla ilgili yönetmelik maddeleri incelenmiştir. geçmişten bu güne araştırmacıların çelik plaka perde duvarları üzerine yaptıkları laboratuvar testleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çelik plaka perde duvar analizi için kâbul görmüş şerit modeli, laboratuvarda çelik plaka perde duvarların yüklenmesi esnasında gözlemlenen olaylara dayanarak geliştirilmiştir. Bu gözlemler, önce ayrıntılı olarak modellenir ve sonra modelleme için etkinken tüm elastik olmayan davranışın doğru bir tahminini sağlaması için sadeleştirilir. Bu modifikasyonlar, kullanımlarını değerlendirmek üzere birçok numune üzerinde test edilir. Çelik plaka perde duvar tasarımı için literatürde bulunan tek yönetmelik Kanada çelik tasarım standardında (CAN/CSA SI6-01) bulunan maddeler hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca, diğer yönetmelik maddelerinde, çelik plaka perde duvar için kullanılabilecek maddelerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis study, historical evolution of un-stiffened thin steel plate shear walls, computer-based modeling technique, effective parameters in modeling, the results of pushover analysis of the models and regulation articles about the matter were examined. Laboratory tests done by the researchers until today on steel plate shear wall application were examined in detail. The strip model for steel plate shear wall analysis, is refined based on phenomena observed during loading of steel plate shear walls in the laboratory. These observations are modeled first in detail and then simplified to provide an accurate prediction of the overall inelastic behavior, while being efficient to model. The modifications are tested on several test specimens to validate their use. The articles of the regulation, which can be used for steel plate shear walls, were examined. Information about the articles existing in Canadian Steel Design Standard (CAN/CSA SI6-01), which is the only regulation in the literature about steel plate shear wall, was provided. Also, it was mentioned about other regulation articles, which can be used for steel plate shear walls.