Su altı duyarga ağlarında duyarga konuşlandırmasının etkileri
Effects of sensor localization on underwaret sensor networks
- Tez No: 251146
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, sualtı duyargalarının konuşlandırma çeşitlerinin sualtı duyarga ağ güç tüketimine etkileri incelenmiştir. Duyarga konum koordinatlarının düzgün ve Gauss dağılımlarına uygun oldukları topolojiler ile duyargaların önceden belirlenen birbirleriyle eşit uzaklıkta konuşlandırıldığı ızgara topolojisi karşılaştırılmıştır. Düzgün dağılımlı yapıda, duyargaların sualtı uygulama alanına yayılarak daha fazla olayı tespit edebildikleri buna karşı Gauss dağılımlı yapıya göre daha fazla duyarga üzerinden algıladıkları veri paketlerini geçide göndererek enerji kullanımını artırdıkları gözlemlenmiştir. Sualtı duyargaların enerji kullanımını azaltmak için, güçleri ve kapsama alanları daha fazla olan süper duyargaları uygulama alanında belli yerlere konumlandırılmış, böylelikle bu duyargalarının ağ omurgası olarak kullanılmaları sağlanmıştır. Süper duyargaların sadece veri iletiminde görev alması ve veri paketleri yoğunlaştırma tekniğini kullanmaları ile süper duyargalarda da güç kullanımı azaltılmıştır. Bu koşullara göre tasarlanan sualtı duyarga ağlarının ömrünün arttırıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of underwater network topologies on power consumption of underwater sensor nodes are discussed. The topologies which are fitting with the uniform and Gauss distributions according to sensor node location coordinates are compared with the grid topology which sensor nodes are deployed on predetermined locations with equidistance to each other. Due to the fact that underwater sensor nodes are located randomly and spread on the deployment area in the topology based uniform distribution, the probability of event detection is higher than the topology based the Gauss distribution. However, more power consumption on sensor nodes is observed due to longer packet forwarding paths as comparing to the topology based the Gauss distribution. The usage of super sensor nodes with more power and coverage area is suggested to decrease power consumption on sensor nodes. Power consumption on super sensors and regular sensor can also be reduced with aggregation method and the comparison of the results is in a good agreement.