Genotipik farklılığın karadut odun çeliklerinin köklenmesi üzerine etkisi
The effect of genotypic differences on rooting of hardwhood cuttings of blackmulberry
- Tez No: 251201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, 9 farklı karadut ağacından odun çelikleri alınarak, köklenme başarısının çelik alınan ana bitkiye bağlı olarak değişip değişmediği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, üç ana bitkiden alınan çelikler sürgün üzerindeki yerlerine göre dip ve uç çelik olarak ayrılmış ve köklenme başarısı açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda köklenme yüzdesinin çelik alınan ana bitkiye göre önemli derecede farklılık gösterdiği belirlenmiştir. 7000 ppm IBA uygulaması yapılmış çeliklerde, köklenme başarısının, ana bitkiye bağlı olarak, %20 ile %60 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Yine çelik alınan ana bitkiye bağlı olarak ortalama kök uzunluğu ve çelik başına kök sayılarında da önemli farklılıklar gözlenmiştir. Diğer taraftan ortalama kök kalınlığı açısından önemli bir farklılık belirlenememiştir. Çelik alınan ana bitkiye bağlı olarak ortalama kök uzunluğu 25.0 ile 61.6 cm arasında; çelik başına ortalama kök sayısı ise 2.1 ile 5.6 adet arasında değişmiştir. Çelikler sürgün üzerindeki yerlerine göre karşılaştırıldığında ise köklenme başarısı sürgünün dip kısmından alınan çeliklerde, uç kısımdan alınanlara göre biraz daha yüksek bulunmuş ancak aradaki fark istatistik olarak önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether rooting success changed according to mother plant which from the cutting was taken by using 9 different black mulberry trees. In addition, the effect of cutting position on rooting was investigated. In the result of the study, it was found that rooting percentage was changed significantly depending on mother plants. With 7000 ppm IBA treatment, rooting percentages were ranged from %20 to % 60 according to mother plant. The mean root length and the number of root per cutting were also changed significantly depending on mother plants. However, for mean root diameter, a significant difference caused by mother plants was not found. Depending on mother plants, the mean root length and the number of root per cutting were ranged from 25.0 to 61.6 cm and from 2.1 to 5.6 respectively. Rooting percentages of basal cutting was higher than that of terminal cutting. On the other hand the difference between basal and terminal cuttings was not found significant statistically.