Çok katlı kompozit bir binanın düşey ve yatay yükler altında irdelenmesi
Examine of a multi storey building under horizontal and vertical loads
  1. Tez No: 251254
  2. Yazar: ONUR ERİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARLAS ÖZDEN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sunulan bu çalışmada geometrisi bakımından alışılagelmiş yapıların dışında olan, süneklik düzeyi yüksek çelik taşıyıcı sistemine ek olarak merkezinde süneklik düzeyi yüksek betonarme perdelerden yapılmış taşıyıcı bir çekirdek bulunan bir yapınınTS648'e göre alınan düşey yükler ve NBCC (National Building Code of Canada) şartnamesine göre alınan rüzgar yükleri altında boyutlandırılması irdelenmiştir. Ayrıca yapıya Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'te belirtileneşdeğer deprem yükü ve mod birleştirme yöntemleri ile hesaplanan deprem yükleri etki ettirilerek yapının dayanım özelliklerinin şartnamede verilen sınırlar içerisinde olup olmadığı kontrol edilmiştir. Yapılan bu boyutlandırma ve kontrollere ek olarak yapıdataşıyıcı olarak görev yapan tüm elemanların süneklik düzeyi yüksek bir yapı oluşturabilmeleri için sahip olmaları gereken ve Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'te belirtilmiş olan kesit özelliklerine sahip olup olmadıkları da kontrol edilmiştir.Yapı, dört bodrum, bir zemin, otuz dokuz normal ve bir çatı katından oluşan toplam kırk beş katlı bir yapıdır. Kat yükseklikleri çatı katı hariç bütün katlarda 4.00 m olarak çatı katında ise 6.00 m olarak tasarlanmıştır. Deprem yükleri bodrum katlarda süneklikdüzeyi yüksek betonarme çerçeveler ve süneklik düzeyi yüksek betonarme perdeler ile beraber, diğer katlarda ise süneklik düzeyi yüksek çelik çerçeveler ve süneklik düzeyi yüksek betonarme perdelerden oluşan çekirdek sistem tarafından taşınmaktadır.Normal katlarda yapının betonarme çekirdek kısmından 21.20 m eninde 26.20 m boyunda taşıyıcı sistemi çelik olan üç adet çıkıntı bulunmaktadır. Döşeme sistemi olarak kompozit döşeme sistemi kullanılmıştır. Dolayısıyla, döşemenin üzerine oturduğu talikirişler kompozit kiriş olarak boyutlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a multi storey building, which has an unusual architectural plan, was examined. The examined building has a reinforced concrete core in addition to its structural steel system. TS 648 (for vertical load values) and National Building Code ofCanada (for wind load value) were used to determine magnitudes of effecting forces on the building. NBCC regulations was preferred for wind force because of its detailed analysis depend on the structures geometry, dimensions, damping ratio, rigidity and etc.For earthquake force acting on structure two different calculation method were used; Modal Analysis method and Equivalent Static Analysis method are calculated separately and design was made according to worst scenario. In addition to these analyses all necessary controls were made to have a structure which has a high energy absorption capacity.The structure has forty five stories; four basement, one entrance, thirty nine regular stories and one roof. All stories except roof storey are four metes height, roof storey is six meters height. For the floor system composite members are designed to create aneconomical solution. All structural members? and connections? ductility properties are checked to bring to the structure a high level of energy absorption capability. Basement stories are also designed according to the Turkish Earthquake Regulation to supportstructure?s energy absorption level.