Kentsel kamusal alan olarak meydanlar: Mekan ve yaşamla kurduğu ilişki
Squares as urban public space: Its relation with space and life
- Tez No: 251275
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DÜLGEROĞLU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada kamusal alanların dönüşüm süreçlerini ele almak, kentsel kamusal mekan olarak meydanların sahip olmaları gereken nitelikleri ortaya koymak ve iki örnek üzerinden somut analizler yapmak hedeflenmiştir.Giriş kısmı olarak yazılan birinci bölüm tezin amacını, literatür kapsamını ve genel çerçevesini özetlemektedir. İkinci bölüm kamusal alanın kavramsal bir analizini yaparak başlamaktadır. Kamusal alanın tanımlanıp, tarihsel gelişiminin analiz eden bu bölüm aynı zamanda kamusal alan olarak meydanlara değinmekte, kriterlerini ve fiziksel biçimlerini ortaya koymaktadır.Kavramsal analizden sonra gelen üçüncü bölümde günümüz dünyasında kentsel kamusal alandaki dönüşüme değinilmiş, bu dönüşümün toplumun farklı kesimleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise dünyadaki büyük metropollerden biri olan İstanbul'daki üç meydanın fiziksel ve işlevsel analizleri yapılarak mekansal kaliteleri ortaya konmuştur. Son bölümde ise meydanların genel değerlendirmelerine yer verilmiş, sonuç ve öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to explain the transformation process of public space, the criteria of ?good? squares as public spaces and to analyze the two existing squares today.The first part as an introduction explains the general goal and outline of this thesis. The second part starts with a conceptual definition of public space and analysis of its development within the historical process. Then this part defines the squares and categorizes the physical forms of squares as urban public space.After theoretical analysis, the third part mentions the transformation of urban public space of the contemporary world and the effects of that transformation on different social classes. The next part consists of two case studies about the two squares in İstanbul. The field work is about physical and functional analyses of the quality of those urban public spaces. The last part include the comparison of theoric determinations with conclusions of the field work.