Sismomağnetik etkinin belirlenmesi çalışmaları
- Tez No: 25133
 - Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ORBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dokurcun-Abant bölgesi civarında sismomağnetik etkiyi saptamak amacıyla II. 12. 13. Mayıs 1989 ve 27. 29. Mart 1990 tarihlerinde, belirlenen 23 istasyonda tekrarlama ölçüleri alınmıştır o Çalışma alanında Çakıllar, Mekece, ve Umurbey olmak üzere üç tane baz istasyonu seçilmiş ve tekrarlama ölçülerinin bazlardan farkları alınmış t ir «Alınan bu iki döneme ait tekrar lama ölçülerine hem basit farklar yöntemi nemde ana bileşenler analizi yöntemi uygulanmış t ir. Bu iki yöntem sonucunda elde edilen değerler tablolar halinde verilmiş ve ayrıca haritalanarak sismomağnetik etki yorumlanmış t ir. Ana bileşenler analizi sonunda elde edilen yerel mağnetik anomali haritalarında görülen farklılığı bölgede oluşan depremlere bağlayabilmenin yanısıra, dış kaynaklı mağnetik alanın neden olduğu değişimler olarak açıklamak da olanaklıdır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the recurrence measurements are taken in the 23 predetermined stations on II, 12, 13 May 1989 and 27,29 March 1990, in the surrounding area of Dokurcan-Abant region, for the purpose of the determination of the seismomag netic influence. In the study area, three“base stations, namely Çakıllar, Mekece and Umurbey, are chosen and the differences, between the recurrence measurements and these bases are obtained. To these recurrence measurements for two periods, both ”Simple Differences“ and ”Principal Components Analysis" are applied. The values obtained as the results of these two methods are given in table-form; additionally, the seismomagnetic influences are commented by mapping the area. The differenciation observed on the local magnetic anomalies map o-btained as the result of principal components analysis, can either be related to the earthquakes occuring in the region, or it can also be explained as the changes caused by an : externally sourced magnetic field. iv