Zagros kıvrım kuşağında sismik yansıma verilerinin yorumlanması ve kabuktaki daralma miktarının tahmini
  1. Tez No: 25134
  2. Yazar: MEHRDAD MOSTAFAZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Kıta-Kıta çarpışma ürünü olan Zagros kıvrım kuşağına dik doğrultudaki deformasyon sismik yansıma, kuyu loğu, stratigrafi ve yüzey jeolojisi verilerinden yararlanarak araştırılmıştır. Iran Petrol Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanmış yapı zaman kontur haritaları ele alınarak zaman-uzaklık kesitlerinin yorumuna çalışılmıştır. Bu çalışmada yüzeye ulaşamayan ve kıvrımların ön ve arka kanatlarından geçerek kurtulma düzeyine kadar inen şaryajların tespitine çalışılmıştır. Bindirme alanlardaki geometrik prensipleri göz önüne almak suretiyle sismik kesitlerde dayanımı ı, dayanımsız ve akıcı özelliğe sahip katmanların durumu restore edilmeye çalışılmıştır. Sismik kesitterde formasyonların gerçek sınırlarını belirlemek için migrasyon İşlemi uygulanıp sismik kesitlerden derinlik kesitleri elde edilmiştir. Migrasyon uygulanmış derinlik kesitlerinden metamorfik temelin derinliği hesaplanmaya çalışılmış ve R-781 nolu derinlik kesitinde iki büyük şaryaj arasındaki kalınlıktan metamorfik temelin en derin noktasının 14700 m olduğu hesaplanmıştır. (Laubsch
Özet (Çeviri)
i i i ABSTRACT Deformation across the Zagros folded belt is studied by using seismic reflection and controlled we I I - 1 og data, in addition to information from surface geology. Time contour maps and seismic velocity information which was provided by the iranian Oil Company (1977) are used for interpretation of seismic reflection data. The aim of the interpretation has been to define the blind, leading and trailing thrust sheet, and restore the competent, incompetent and mobile group formations by using the basic rules of thruts geometry. Using the time- distance sections the actual horizons are recognized by migration. The R-781 depth section is used to compute the depth of metamorphlc basement and it Is found that the thickness of the sed i mantat i on between the two great thrust sheet is about 14700 meters. The Laubsch (1972) model is used to compute the thickness of detachment horizon in the NE-SW direction from the pension Gulf coast. it is found that this thickness varies from 7700 m to 14500 m. The same model is used to compute a shortening of about 9349 meters across the Zagros thrust belt along a profile of about 100 kms. This correspons to a shortening of about % 9 in the uppermost crust.