Çok katlı yapılarda sismik enerji dağılımı
Distribution seismic energy in multi storey structures
  1. Tez No: 251340
  2. Yazar: HÜSEYİN SERKAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, yapıya giren sismik enerjinin kinetik enerji, elastik şekil değiştirme enerjisi, sönüm enerjisi ve histeris enerjisi formunda çok katlı yapılarda nasıl bir dağılım yaptığı incelenmiştir. Çalışmamızı hâlihazırda yapılmakta olan bir yapının verilerini kullanarak iki katlı çok serbestlik dereceli sistem olarak yaptık. Söz konusu yapının rijitlik matrisi uygun şekilde değiştirerek doğrusal rijit, doğrusal esnek, doğrusal yumuşak katlı ve 1.katı doğrusal-2.katı doğrusal olmayan, 1.katı doğrusal olmayan-2.katı doğrusal olmak üzere beş farklı yapı gözönüne alınmıştır. Bu yapıların Kobe, Northridge ( Rinaldi, Sylmar kayıtları ) , El-Centro depremleri etkisindeki dinamik davranışları MATLAB'de hazırladığımız bir program ile analiz edilmiştir. Program vasıtasıyla sismik enerji dağılımını ( kinetik enerji, sönüm enerjisi, elastik enerji, histeris enerjisi ve toplam enerji ), maksimum yer değiştirmeleri, sismik enerjinin maksimum olduğu andaki yer değiştirmeleri gösteren sayısal sonuçlar ve grafikler elde ettik. Bu elde ettiğimiz sonuçları tablo haline getirip maksimum değerleri göz önüne alarak bazı değerlendirmelerde bulunduk. Tasarladığımız yapılara ait sonuçların üzerinden aynı depremin farklı yönleri arasındaki, farklı depremler arasındaki, farklı yapılar arasındaki deplasman ve enerji değerlerini karşılaştırarak değerlendirmelerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, seismic energy into the structure, kinetic energy, elastic strain energy, damping energy, histeris energy, how the distribution of the multi-storey buildings that were examined. Using data from a two storey building used the methods of multi degree freedom system. By changing the rigidity matrix, linear rigid, linear flexible, linear soft-storey, 1.storey linear-2.storey nonlinear, 1.storey nonlinear-2.storey linear, has to take into consideration five different structures. These structures Kobe, Northridge (Rinaldi, Sylmar records), El-Centro earthquake effect of the dynamic behavior was analyzed by a program prepared Matlab. Program through the distribution of seismic energy (kinetic energy, damping energy, elastic energy, histeris energy and total energy), the maximum displacement, seismic energy is the maximum current displacement and graphs showing numerical results were obtained. This result into the table and take the maximum value we have found some reviews. Over the proposed structure of the results between different aspects of the same earthquake, between different earthquakes, the displacement and energy for different structures to compare the assessments were found.