Uydu tabanlı mobil takip sistemleri
Satellite-based mobile tracking systems
  1. Tez No: 251383
  2. Yazar: KEMAL UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ÖZTUĞ BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Geçmişten bugüne mühendislik teknolojileri insanoğlunun hayatını önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Özellikle yer bilimleri, iletişim teknolojileriyle birleşerek kullanıcıların mekândan bağımsız olarak her türlü bilgiye sınırsız ulaşabilme ve kullanabilme olanağı tanımaktadır. Yeni nesil teknolojiler kendi avantajlarının yanı sıra diğer sektörel uygulamalar için önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Mobil cihazların bu teknolojilere paralel olarak hızla gelişmesi, yeni mobil uygulamaların ortaya çıkmasına imkân tanımaktadır. Son yıllarda mobil cihazların en önemli bileşenlerinden biri kuşkusuz GPS teknolojisidir. GPS, konum belirlemekte kullanılmasının yanında pek çok disiplin için farklı kullanım alanları olan önemli bir teknolojidir. Tez konusunu oluşturan Mobil Takip Sistemleri; arazide hareket halinde bulunan mobil cihazların anlık olarak izlenmesi ve yönlendirilmesini kapsayan bir çalışmadır. Mobil Takip; cihaz üzerinde bulunan GPS konum bilgilerinin anlık olarak iletişim merkezine aktarılması, veritabanında saklanması ve konumsal verilerin anlık olarak görüntülenmesi aşamalarını içermektedir. Mobil yazılım Visual Studio.NET ortamında Windows Mobile işletim sistemi olan cihazlar için geliştirilmiştir. Ayrıca cihazların anlık olarak görüntülenebilmesi için Google Maps API ile web harita uygulaması hazırlanmıştır. Sonuç olarak düşük maliyetli bir Mobil Takip Sistemi geliştirilmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Engineering and information technology have been making human's life drastically easier. Especially, geo-sciences, associated with information technologies, make possible people to reach all kind of information, without depending on location. New generation technologies, beside their own advantages, can be seen a source for a variety of applications. While mobile devices have been developing rapidly, new mobile applications have also been developed. GPS, of course, is one of the most important components of mobile devices. GPS is a technology using for identifying location and to be found nearly in most of the mobile devices. The knowledge of position is important for most of disciplines. In this thesis, Mobile Tracking Systems has been focused on, which makes possible to follow and to direct users that are moving in any area. As a case study a mobile tracking system has been developed. This system contains the mobile component, a program running on a mobile device with GPS, and a permanent component that track the mobile devices. This component is the server side of the system consisting of a web server with database functionality. The mobile component was developed for the mobile devices running Windows Mobile operating system by using Visual Studio.Net programming environment. The server side includes a web site and database. For the visualizing mobile devices Google Map API technology was used. Finally, a low-cost Mobile Tracking System was developed, and tested.