Konya'da faaliyet gösteren gıda işletmelerinin HACCP bilgi ve uygulama düzeylerinin belirlenmesi
The determination of applicability of haccp and the level of HACCP knowledge in food businesses in Konya
- Tez No: 251384
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mevcut araştırma Konya'da bulunan süt işletmelerinde HACCP sisteminin uygulanabilirlik düzeyi ile bu işletmelerde çalışan personelin genel gıda güvenliği ve hijyen bilgisini ölçmeye yönelik yapılmıştır. Anket çalışması Konya il sınırlarında faaliyet gösteren ve HACCP sistemini uygulayan 10 süt işletmesi ile sınırlandırılmış ve ankete bu işletmelerde çalışan 10 sorumlu yönetici ile 140 çalışan işçi ile katılmıştır.Anket formlarının toplanıp uygulanmasından sonra formlar elden geçirilerek düzenlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of applicability of HACCP in dairy businesses in Konya and general food safety and hygiene knowledge of workers are discussed.This study is limited by dairy businesses which implemented HACCP in Konya and 10 responsible manager and 140 workers are joined the survey.After applying and collecting survey forms, the forms are arranged after revising and analyzed.