Mersin yöresi portakal bahçelerindeki damla sulama sistemlerinde uygulanan lateral tertip şekilleri üzerine bir durum çalışması
A case study on lateral planing applied in drip irrigation systems to orange orcharchs in the Mersin region
- Tez No: 251388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Mersin yöresi portakal bahçelerinde uygulanan damla sulama sistemlerinin lateral tertip şekillerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla tesadüfî olarak seçilen 16 bahçede arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları ile bahçelerde kurulu bulunan damla sulama sistemlerine ilişkin; lateral sayısı, lateral aralığı, damlatıcı aralığı ve damlatıcı debisi gibi temel hususlara ilişkin veriler elde edilmiş ve bu maksatla hazırlanmış olan anket formuna kaydedilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre mersin yöresi portakal bahçelerinin sulanmasında kullanılan damla sulama sistemleri için planlanan laterallerin tertip şekli, sayısı ve tertip aralığı teknik yönden uygun bulunmuştur. Damlatıcı aralığı ve debilerinin seçiminde ise dikkate alınması gereken kriterlerin önemsenmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate lateral designs of drip irrigation systems installed in Orange gardens at Mersin Province. Field studies were performed in randomly selected 16 gardens. The lateral number, lateral spacing, emitter spacing and emitter flow rates of drip irrigation systems were obtained and data were recorded to the questionnaire forms. The results showed that lateral designs, lateral number and lateral spacing were found appropriate technically. The required criteria related to the emitter spacing and emitter flow rates were not considered.