Meriç Havzası kavak ağaçlandırmalarının entomolojik problemleri
- Tez No: 25140
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Şikemizin büyüyen odun arz açıŞmın kapatılabilmesi için kavakçılığın geliştirilmesi ve butun potansiyel alanların kullanılması önemli bir kaynaktır. Szellikle akarsu boyları, gol, baraj golü çevrelerinde ekonomik olarak tarım yapılamayan araziler kavakçılığa tahsis edilmelidir. Meriç kenarı kavak amaçlandırmadan, nehir ile şeddeler arasındaki ekonomik olarak tarım yapılamayan arazilerin deŞerlendirilmesi ve nehirin yatak defiştirmesini önlemek gibi sebeplerle 1978 yılında başlamış ve günümüze kadar 1651 Ha saha amaçlandırılmıştır (aŞaçlandırılabilecek saha 4169 Ha). Ağaçlandırma sahasında; yörenin iklimi çok elverişli olmamakla birlikte Meriç nehrinde beslenen taban suyundan istifade edilmesi düşünülmüş ve sulama yapılmasına ihtiyaç olmadıkı öngörülmüştür. Yörenin toprak yapısı tamamen Meriç nehrinin taşıma suretiyle oluşturduğu aluvial ve hidromofik aluvial toprak gruplarından oluşur. Yapılarında taş ve çakıl genellikle yoktur. Ağaçlandırma faaliyetleri başladıktan sonra çeşitli biyotik ve abiyotik zararlılar görülmeye başlamıştır. Tarih sırasına gore aşaŞıdaki gibi sıralanabilir. -1981 yılında Kuliç amaçlandırma sahasında su baskını ve buzlanma sonucu meydana gelen zararlar, -1982 yılında Kuliç ağaçlandırma sahasında sel baskını sonucu 180 aŞaç kurumuştur, -1984 yılında Kadıdondurma amaçlandırma sahasında L.dispar görülmüş ve ilaçlı mücadele yapılmıştır, -1985 yılında Domuzbucamı amaçlandırma sahasında yomun M.picta, P.tabaniformis tasallutu görülmüştür, -1986 yılında Hoyuklu tatar koyu yakınlarındaki 16 Ha'lık amaçlandırma sahasında çok şiddetli A.ater ve M.picta tasallutu görülmüştür, 48-1987 yxlxnda KurtbucaÇfı, DomuzbucaÇfı Ferre, Dikili, Kuliç, Kadxdondurma, Kızılada mevkilerinde toplam 950 Ha sahada M.picta, P.tabaniformis, s.populnea, L.dispar zararlı olmuştur. -1989-1990 yılında Kuliç amaçlandırmasında 80 Ha sahada yoğun L.salicis tasallutu gSrulmuş ve ilaçlı mücadele yapılmıştır. 1990-1991 yıllarında Perre, Dbmuzbuca^ı, Dikili, Kadıdondurma, Kızılada amaçlandırmalarında M.picta, A.ater, P.tabaniformis, D.aenea böcekleri ve Dothichiza Populea ve Cytospora chrsosperma mantarları görülmüş sonucunda 7046" adete denk 1397 m^ ağacı kesilmiş yaklaşık 150 Ha saha boş kalmıştır. Bu tasallutların ortaya çıkış sebepleri incelendifinde; Yıllık yafifış miktarı ve dört aylık yaz dSnemi yakışlarının azlıfifı Meriç nehri su seviyesindeki anormal dSşuş, toprak yapısı, Perre ve DomuzbucaŞmda tuzluluk problemi, taban suyu seviyesinin aşırı duşuşu gibi sebepler sıralanabilir. Ayrıca boçek klon ilişkisi istatistik verilere gore etken olmamakla birlikte P.alba klonu ile P.alba x P.deltoides melez klonunun böceklerden çok az etkilenmiş olmaları önemli bir sonuçtur. Yapılan inceleme yöredeki entomolojik zararlıların ortaya çıkmasında iklim toprak ve su, özellikle taban suyu seviyesinin birinci derecede etkili olduğu ortaya konulmuştur. YSredeki kavak ağaçlandırmalarında ortaya çıkan zararların önlenmesi için aşağıdaki tedbirler alınmalıdır. -Ağaçlandırma Sncesi toprak tahlilleri yapılmalı ve sulama ile ilgili tedbirler almak, -Tuzluluk problemi olan sahalarla, sulanması mSmkun olmayan sahalara daha mukavim ve dayanıklı olan P.alba dikilebilir, -AŞaçlandırmalar saf melez klonlar yerine yer yer diğer klonlarla ve sSgut, Dişbudak, Aylantus, Kızılağaç gibi türlerle karıştırılmalıdır. 49-Yöredeki mevcut zararlı böceklere karşı (yaprak zararlısı böcekler hariç) ilaçlama düşünülmemeli, gerekli sulama ve bakım tedbirleri uygulanarak sorunun çözümüne çalışılmalıdır. 50
Özet (Çeviri)
summary The development of poplar cultivation and use of all potential areas for this purpose are important alternatives in solving growing supply deficit of wood in Turkey. The lands, along river banks and surrounding lands of lakes and water resevoirs and the lands which are not economically utilised should be allocated to poplar cultivation. In the terrain which lays along both sides of Meriç river, poplar plantations have been started to establish since 1978 and the planted area has reached up to 1651. Ha. The potential area is about 4169 Ha. Although, the climate is not very convenient, the undergdound water table is sufficient to supply the water for plantations. The soils of the area are sediments of the river and are alluvial and hydromorphic alluvials. No gravels are seen in profile of the soil. Several biotic and abiotic problems, which are cronologically listed below, have been observed. -In 1981, some damages as a result of flood and ice in Kuliç plantation area, -In 1982, About 180 trees died as a result of flood in Kuliç plantation area, -In 1984, Lymantria dispar was observed and chemical control was applied in Kadidondurma plantation area, -In 1985, Melanophylla picta attack was observed in DomuzbucaŞı plantation area, -In 1986, in HSySklS Tatar village plantations, A.ater and M. picta attacks were observed in an area of about 16 Ha, -In 1987, in KurtbucaÇfı, DomuzbucaŞı, Ferre, Dikili, Kuliç, Kadidondurma, Kızılada in about 950 Ha, M. picta, P.tabaniformis, S.populnea, L. dispar damages were observed. 51-In 1989 and 1990, in a part of about 80 Ha of Kuliç plantations extensive attack of L.salicis were seen and chemical control was applied. -In 1990 and 1991, Ferre, Domuzbucafifx, Dikili, Kadıdondurma, Kizxlada plantation areas M.picta, A.ater, P.tabaniformis attacks and Dothichiza populea and Cytospora chrsosperma fungal infections were seen and about 1397 m-* equivalent wood of about 7046 trees were clear cut in 150 Ha. The causes of these losses have been examined and these points have been determined. -Low annual and vegetation period rainfall -unexpected drops of water level of the river, -Soil characteristics, -Salinity problem in Perre and Domuzbucafifx, -Sudden drops of undergrownd water level in plantation areas. Some important conclusions have been obtained as a result of observation; Interactions between insects and clones are not statistically important. P. alba and P. alba X P.deltoides clones are considerably resistant to insects attacs. The spesifications of climate, soils, water especially underground water table factors are primarily important in the occurrence of entomological and fungal attacs. The precautions, which are listed below, should be taken to protect the poplar plantations against harms and diseases. Soil and water analyses should be carefully done before the establishment of plantations, In the areas, where salinity problem exists and irrigation is difficult, resistant species and clones like P. alba should planted. Establishment of mixed plantations should be preffered to pure 52stands and different species and clones should be planted. Chemical control should be limited and used only against to insects which are harmful for leaves and priority should be given to the irrigation and maintenance techniques in controlling insect and fungal attacks in the zone. 53