Gala Gölü Milli Parkı'nın (Edirne) sosyo-ekonomik etkilerinin incelenmesi: Yenikarpuzlu örneği
Investigating the socio-economic impacts of lake Gala National Park (Edirne): The case of Yenikarpuzlu
- Tez No: 314040
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aşağı Meriç Taşkın Ovası'nda bulunan Gala Gölü, Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biridir. Göl, sahip olduğu doğal kaynakların tehdit altında olması nedeniyle hassas bir alandır. Bu çalışma Gala gölü ile Yenikarpuzlu yerel halkının etkileşimini konu almaktadır. Çalışmanın amacı, gölden çeşitli şekillerde geçim kaynağı sağlayan yöre halkının göle uygulanan koruma statülerinden nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Ayrıca yöre halkının sulak alanı nasıl algıladığı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada farklı zamanlarda saha çalışmaları, yerel halkla görüşmeler ve gözlem yapılmıştır. Etnografik saha çalışması teknikleri ve katılımlı gözlemleme metodları kullanılmıştır. Bu sayede Yenikarpuzlu'da günlük yaşam anlaşılmaya çalışılmıştır. Saha ile ilgili bu çalışmalar yapılırken konu ile ilgili istatistiki verilere çeşitli resmi kuruluşlardan ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları göstermiştir ki yöre halkı, sulak alana karşı olumlu tepkiler göstermemektedir. Çeltik tarımından geçimini sağlayan yerel halktan devlet politikalarıyla tarlaları alınmıştır. Yerel halkın geçim kaynakları kısıtlamaya maruz kalmıştır ve bunlar çalışma alanındaki diğer problemleri oluşturmaktadır. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için sulak alanı koruma ve yönetim politikalarında halkın istek ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yönetim-halk dengesi sağlandığında kaçak balıkçılık, avcılık da önlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Located at the lover Meric Valley Flood Plain, Lake Gala is one of the important wetlands in Turkey. The lake is a sensitive area because of its natural resources are under threat. This study deals with the interaction between local people in Yenikarpuzlu and Gala Lake. The aim of the study is to find out how the local people who secure their livelihood from the lake in different ways be affected from the lake?s conservation status. Also, I tried to determine how the local people perceive the wetland. The research is supperted with fiedwork that took place at different time periods. Ethnographic interview and participant observation methods are used to understand daily life in Yenikarpuzlu. While studies about the field are realized, statistical data are obtained from governmental agencies. The results of research have shown that the local people doesn?t show positive reactions to the wetland area. Also, the paddies were taken from the local people ,who earn a living by rice farming, with the state politics. The sources of livelihood were made exposure to the limitation. I suggest that in order to protect the wetland beter, needs and wills of the local people have to be taken into consideration by the administration. Also, when the balance is provided between the management and the local people illegal fishing and hunting will be prevented.