RX and kataklismik çift yıldızının morötesi tayfının incelenmesi
- Tez No: 25147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, O. £098930 günlük yörünge peryoduna sahip olan, RX And kataklismik değişen yıldızı çalışılmaktadır. Özellikle 1979 ve İÖSĞ yılları arasında 11S0-3200 Â aralığında IUE ile alınmış.14 SWP ve 13 LWR tayfı kullanılarak» ak t i vi t e evresi ve yörünge fasına bağlı tayf sal değişimler sunul mak t adı r. Bu çalışma, sırasıyla, kataklısmik değişenler-, cücğ- novaların bir alt sınıfı olan Z Cam ve tezin konusu olan PX And olmak üzere üç ana bölümde toplanmaktadır. Tayflar, NV, Si IV, Si I II, Hell, NI V ve Al III * ün yüksek mertebeden iyonize ve eksite olmuş absorbs! yon ve emisyon özellikleriyle kar ak ter ize edilmektedir. Sakin ve maksimuma yükseliş evresi hariç, diğer akfivite fazlarında belirgin P Cygni özellikleri görülmektedir. Patlama evresindeki sürekli akılar kataklismik çiftlerin teorik yığılma disk modellerinin özel 1 i k 1 er i yi e uyuml udur.
Özet (Çeviri)
In this work j ultraviolet spectra of the cataclysmic variable RX And» having a period of O. £098930 days, are studied. In particular, using 14 SWF" and 13 LWR spectra, obtained with the I LIE in the range 11 50-3200» Â, between 1Q79 and 1982, spectral changes depending both on activity stages and orbital phases are presented. This work is divided into three major sections dealing with cataclysmic variables, a sub- class Z Cam of dwarf novae and RX And, being the subject of this thesis, respectively. The spectra are characterized by both emission and absorption features of highly ionozed and highly excited ions of NV, CIV, Si IV» Si II I, CI I. Hell» NI V and All II. Except quiescent and the rise to maximum states, the other activity phases comprises pronounced P Cygni characteristics. Continuum fluxes of outburst state agree with the properties of theoretical accretion disk models of cataclysmic binaries.