Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss w. 1792) 7-8 aylık büyüme dönemine gelinceye kadar boy-ağırlık oranlarında stoklama yoğunluğunun etkisi
- Tez No: 25146
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss W., 1792 ) 7-8 aylık büyüme dönemine gelinceye kadar, boy-ağırlık oranlarında stoklama yoğunluğunun etkisi araştırılmıştır. Araştırma, î.ü. Su Ürünleri Yüksekokulu Sapanca tc su Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Biriminde yapılmıştır. Ortalama 4.18 cm. total boy ve 0.97 g. ağırlığındaki yavru alabalıklar, 4 adet deney tankına; 2000 adet/m3, 2500 adet/m3, 3000 adet/m3 ve 3500 3 adet/m olacak şekilde stoklanmıştır. Tanklardaki balık sayısı, birinci periyotta % 25, dördüncü periyot ta ise % 17.2 oranında azaltılmıştır. Yemleme, periyotlara göre su sıcaklığı ve balık büyüklüğü dikkate alınarak, canlı ağırlıklarının yüzde oranlarına göre düzenlenmiştir. Gruplar arasındaki stoklama yoğunluğunun farklı olmasına bağlı olarak, yoğunluk arttıkça boy ve ağırlık artışının azaldığı görülmüştür. Buna göre çalışma bitiminde gruplar sırasıyla; 11.20 cm-18.80 g (I), 10.80 cm-15.00 g (II), 10.20 cm-11.70 g (III) ve 9.30fCm-8.30 g (IV) olmak üzere ortalama total boy ve ağırlığa ulaşmışlardır. Ayrıca, gruplarda- ki ortalama kondüsyon faktörleri; 1.20 (I), 1.14 (II), 1.03 (III) ve 0.96 (IV) olarak hesaplanmıştır. Gruplara göre ölüm oranları; % 043 (I, II), % 0.51 (III) ve % 0.77 (IV) olarak bulunmuştur. Gruplarda yemden yararlanma oranına ait ortalamalar 1.26 ile 2.53 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of stocking density on the rates of lenght-weight up to the stage of 7-8 months in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W., 1792 > has been investigated. The research was performed at the Sapanca Inland waters Products, Research and Experiment Unite of the school of Aquatic Products Istanbul University. The fry of 4.18 cm total lenght and 0.97 weight has been stocked in four tanks at densities of 2000 individuals/m3, 2500 ind./m3, 3000 ind./m3 3 and 3500 ind./m. The amount of fish in the tanks were reduced at the rate of % 25 in the first period and % 17.2 in the fourth period. Feeding was made in each period, based on the live weight of fish and water temperature according to percent of fish weight. It was observed that the increase of lenght and weight was reduced when the density was increased. At the end of this study, the groups was reached to 11.20 cm-18.80 g (I), 10.80 cm-15.00 g (II), d0.20 cm-11.70 g (III) and 9.30 cm-8.30 g (IV) respec tively. Furthermore the mean condition factor was calculated as 1.20, 1.14, 1.03 and 0.96. The mortality of groups was % 0.43 (I, II), % 0.51 (III) and % 0.77 (IV). The rate of feed conversion in the groups varied beetween 1.26 and 2.53.