Büyük açıklığa sahip bir uçak hangarının tasarımı
Design of an airplane hangar having large bay
- Tez No: 251517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARLAS ÖZDEN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ülkemizde sanayinin gelişimine bağlı olarak çelik konstrüksiyonda da gelişmeler olmuştur. Her geçen gün daha yüksek yapılar, daha büyük açıklığa sahip hangarlar yapılması hedeflenmiştir. Yapılan yapılarda aranan en önemli özellikler, yapının ekonomik, estetetik ve emniyetli olmasıdır. Estetik mimar tarafından, emniyet mühendis tarafından, ekonomiklikte işveren tarafından olmazsa olmazlardır.Betonarme, ahşap veya çelik malzemeden bağımsız olarak yapı sisteminin ekonomikliği işveren tarafından değil projeyi tasarımını yapan mühendis tarafından, proje aşamasında yapılmalıdır. Yapı sisteminde ekonomiklik sağlanması için, doğru taşıyıcı sistem ve doğru kesitler tercih edilmelidir. Yani, doğru tasarım yapılmalıdır.Bu çalışmada dış ölçüleri ve fonksiyonu belli olan uçak hangarının taşıyıcı sistemini ekonomik ve emniyetli şekilde yeni deprem yönetmeliğine (deprem bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik, nisan 2007) bağlı kalarak tasarımını yapılacaktır. Ekonomik çözümlerin üretilebilmesi için kolon, kiriş vb. elemanların (aşık, kuşak, çapraz, diyagonel) kesitlerinin moment, kesme ve normal kuvvet kapasitelerini artırabilmek için en uygun şekilde çok parçalı kesitler kullanılacaktır.Konstrüksiyon ve imalat resimlerinde çelik hangar yapısındaki taşıyıcı sistemlerin tümü ve kısımları Tekla X-Steel V.13 ve AutoCad 2009 programları yardımı ile uygun ölçekle çizilmiştir. Bu çizimler genel yerleşim planları ve imalat resimlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, imalatın ve boyutlandırma hesaplarının kontrolü için gerekli boyutlar da çizimler üzerinde gösterilmiştir.Gerekli projelendirme tamamlandıktan sonra ilgili çelik yapı sisteminin açıklığına ve üzerindeki yüklemelere (ölü yük ve kar yükü) bağlı olarak yapı sistemini ekonomik olarak tasarlanmış olduğunu sonuç bölümde farklı çelik yapılarla karşılaştıralarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel Construction has been recently developed depending on industry improvement in our country. It is aim to build more high story constructions and having more bay hangars. The most important properties of building costruction is being economic, safety and aesthetic construction. aesthetic is very important for architects, safety is very important for engineers and economic is very important for contractors.Economic building independing on materials such as reinforced concrete, timer and steel should be performed by engineers on design stage. In order to build an economic construction, suitable construction system and suitable section should be prefered. That is, correct design should be performed.In this study, construction system of the airport hangar known external dimensions is going to be designed as economic and safety with respect to new eartquake specification (specification for buildings to be built in earthquake areas, april 2007). In order to find as economic solution, shear, tension, pressure and moment capacity of constructions members like column, beam and other members should be selected more strength. Therefore, section of multiple member is going to be used.Drawing of all steel construction is going to be performed in X-Steel V.13 and AutoCad 2009. This drawings are consist of general arrangement, assemby and single part drawings. Moreover, dimension of necessary drawings is goind to be showed on project in order to check calculation of production and dimension.After necessary design is completed with respect to having bay and affected loads (dead load and snow load), it is showed that related steel costruction airplane hangar is designed as economic compared different steel costruction in summary section.