Etmen tabanlı bir grid sistemi
An agent based grid system
  1. Tez No: 251534
  2. Yazar: UYGAR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, dağıtık sistemlerin benzer ama farklı bakış açılarına sahip iki alanı olan gridler ve etmenler bir araya getirilerek, etmen tabanlı bir grid sistemi önerilip gerçeklemesi yapılmıştır. Öncelikle gridler ve etmenler hakkında literatür araştırılması yapılmıştır. Grid sistemlerinin genel özellikleri, güçlü ve zayıf yanları ortaya konulmuştur. Benzer bir çalışma da etmen sistemleri için yapılmıştır. Etmen sistemlerinin sınırları çizilip değerlendirmeler yapılmıştır. Etmen tabanlı bir grid sisteminde olması gereken etmen tipleri, yani sistemin aktörleri belirlenmiştir. Daha sonra sistemde bulunan her bir etmen türünün görevleri ve sorumlulukları belirlenmiştir. Etmenlerin bu görevlerini yerine getirmesi için uygulamak zorunda oldukları protokoller belirlenmiştir. Etmenlerin sisteme bağlanmasında ve sistemden ayrılmasında, görev atanmasında, görevlerin yürütülmesinde ve sonuçlarının bildirilmesinde izlenecek yöntem belirlenmiştir. Gridin yaşam döngüsü tanımlanmıştır. Aynı zamanda etmenlerin birbirleriyle hızlı ve etkili biçimde iletişime geçebilmeleri için esnek bir mesajlaşma altyapısı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an intelligent grid system, which combines two different perceptions of distributed computing, is proposed and implemented. Firstly, a research of prior works done. Strong and weak parts of grids and agent systems are identified. A formal and broadly accepted definitions and borders of these systems are given. Agent types and actors of the system are determined. After analyzing responsibility and task for each actor, the protocols defined for each analyzed role of agents. Interaction ways between agents and management etiquettes are described. Methods of connection, disconnection, task assignment, and task executing and result delivery are declared. Life cycle of the proposed grid is characterized. In addition, an efficient and fast messaging infrastructure is development for effective agent communication.