Çok katlı bir çelik yapının çelik veya betonarme çekirdekli tasarımlarının karşılaştırılması
The comparision of high rise steel structure design with steel braced frame core or reinforced concrete shear wall core
  1. Tez No: 251538
  2. Yazar: SELÇUK DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında çok katlı bir çelik yapının düşey yükler, rüzgar yükleri ve deprem yükleri altında süneklik düzeyi yüksek çelik çekirdek veya betonarme çekirdek taşıyıcı sistemleri kullanılarak analizleri yapılmış maliyet ve yapım süresi bakımından karşılaştırılmıştır. Yapının ölçüleri kısa doğrultuda 14.4 m, uzun doğrultuda 36 m' dir. Yapı kat yükseklikleri 3.5 m olup 28 kattan oluşmaktadır. Yapının toplam yüksekliği 98 m' dir. Döşeme sistemi kompozit döşeme olarak tasarlanmıştır. Taşıyıcı sistemin çelik veya betonarme çekirdekli tasarımları için statik ve dinamik analiz bilgileri, statik sistem tanımı, yapıya etkiyen düşey ve yatay yükler, yük kombinasyonları ve kesit hesapları verilmiştir. Yapının üç boyutlu statik ve dinamik analizi ETABS programı kullanılarak yapılmıştır. Yapı sistemi İMO - 02. R-01, TS 648, TS500, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik 2007, Eurocode 4 ve NBC 1995 yönetmelikleri kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a high rise steel structure with high ductility steel braced frame core or high ductility reinforced concrete shear wall core is designed and compared under the gravity loads, wind loads and earthquake loads. The system length of structure on direction x is 36.0 m and the length of structure on direction y is 14.4 m. All storey has 3.50 m and height of the 28 stored structure is 98 m. Floors are consisted of composite beams. For the structures that has steel braced frame core or reinforced concrete shear wall core, the information of static and dynamic analysis, description of statical system, vertical and horizontal loads and the load combinations, calculations of members are given. ETABS which is structural analysis programme is used for static and dynamic analysis. The structure is designed according to İMO - 02. R-01, TS 648, TS500, Regulations for Buildings of Disasters Regions 2007, Eurocode 4 and NBC 1995.