Büyük atalet kuvvetleri etkisindeki bölme duvarlı betonarme çerçevelerin lifli polimerler ile güçlendirilmesi
Retrofitting of infilled reinforced concrete frames subjected to high inertia forces by using fibre reinforced polimers
  1. Tez No: 251543
  2. Yazar: İHSAN BAŞTEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışması kapsamında 8 adet 1/3 ölçekli bölme duvarlı betonarme çerçeve inşaedilmiştir. Bu numunelerden, dört tanesi tersinir tekrarlı statik yükler, 4 tanesi deyapay ivme kayıtları etkisinde benzeşik dinamik deney tekniği kullanılarakincelenmiştir. Her bir set içinde bir adet yalın, bir adet bölme duvarlı, bir adet X tipikarbon lifli polimer (CFRP) ile güçlendirilmiş ve bir adet de payandalı X tipi CFRP ilegüçlendirilmiş numune yer almaktadır. İki farklı deney yöntemi ile elde edilen numunedavranışlarının birbiri ile karşılaştırılmasının yanında, daha önceki dönemde aynılaboratuvarda gerçekleştirilen bir tez çalışmasında [1] elde edilen küçük ataletkuvvetleri etkisindeki özdeş numune davranışları da karşılaştırmaya dahil edilmiştir.Her set içinde yer alan numunelerin, deney süresince kaydedilen dayanım, yatay rijitlik,şekildeğiştirme, kritik kesitlerdeki dönme ve eğrilikler ile genel hasar durumlarıbirbirleri ile karşılaştırılarak, uygulanan güçlendirme tekniklerinin etkinliğitartışılmıştır. Tüm numuneler için, statik yükleme etkisinde elde edilen dayanım veyerdeğiştirme kapasitelerinin, benzeşik dinamik deneylerde elde edilenlere göre, güçtükenmesinin gerçekleştiği PGA düzeyine kadar yakın olduğu gözlenmiştir.Gerçekleştirilen statik ve benzeşik dinamik deneyler, X Kuşaklı ve K+X Kuşaklıgüçlendirilmiş numunelerinin yalın ve bölme duvarlı numuneye göre dayanım, yatayrijitlik, yığışımlı çevrimsel enerji kapasitesi ve hasar birikimi açısından önemliüstünlükleri olduğunu ortaya koymuştur. X Kuşaklı ve K+X Kuşaklı güçlendirilmişnumuneler göreli olarak daha büyük PGA düzeylerindeki deprem ivmelerinitaşıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the content of this study, 1/3 scaled infilled RC frames have been constructed andtested in the Structural and Earthquake Engineering Laboratuary of ITU. The four ofthe specimens were tested by using quasi-static test method and the other fourspecimens were tested by using pseudo-dynamic test method. Each test group consist ofone bare frame, one infilled frame, one X type retrofitted and one K+X type retrofittedtest specimens. Besides comparing the test results of two different test technique, thebehaviours of the previously tested specimens in the same laboratuary, [1] in whichsmaller inertia forces were implemented, are also used for comparasion. The efficienciesof the advised retrofitting techniques have been disscussed and compared with eachother by using the test results namely lateral load bearing capacity, lateral stiffness,strain and moment-rotation relations and general damage situations. The strength anddisplacement capacities obtained from the quasi-static tests are close enought to the onesobtained from pseudo-dynamic tests except for the higher PGA levels. The performedquasi-static and pesudo-dynamic test results conclude that the X type retrofitted andK+X type retrofitted test specimens have important advantages in lateral stiffness,lateral load bearing capacity, energy dissipation capacity and damage propogationswhen compared with the bare and infilled frames. The X type and K+X type retrofittedtest specimens are able to bear higher PGA levels relatively depending on the pseudodynamictests.