Keşan işletmesi ormanlarında yangın problemleri
- Tez No: 25158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Keşan Orman işletmesindeki ormanlarındaki yangın problemlerini araştırmak için ele alınana bu çalışmada tespit edilebilen hususlar aşağıda özetlenmiştir. (1) Konunun sonuçlandırılmasında 1980-1990 yıllan arasında Keşan Orman işletmesi ormanlarında çıkan tüm yangınlara ait yangın kayıt defterleri, yangın dosyalan, amenojman plânları ve yıllık iş programlan incelenmiştir. 1980-1990 yıllarına ait (11) yıllık tüm yangınlara ait yangın istatistikleri çıkarılmıştır. (2) Keşan Orman İşletmesinde 1980-1990 yılları arasında çıkın 31 adet yangının işletme şefliklerine dağlımı adet ve alan olarak Tablo 4, 5 de gösterilmiştir. Bu tablolardan orman yangınlarını adet ve alan olarak en fazla görüldüğü orman işletme şefliğinin“Yerlisu”olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca adı geçen dönem içinde çıkan orman yangınlarının adet ve alan olarak yıllara göre dağılımında Tablo 5'de gösterilmiştir. Bu tablodan, çıkan yangınların alan olarak 1986 yılında adet olarakta 1985 de en fazla olduğu anlaşılmıştır. (3) Yapılan çalışma ve incelemeler sonucunda Keşan İşletmesinde 1980-1990 yıllan arasında çıkan 31 adet yangının çıkış nedenleri tablo 7'de gösterilmiştir. (4) İşletme şeflikleri itibariyle yangını etkileyen faktörler sırasıyla yama madde, topografya, yangın davranışlar Hava halleri, yangın tehlike oranı incelenmiştir. (5) Keşan Orman işletme Müdürlüğünün yangınlar önlemek için almış olduğu önleyici tedbirlerden; Kanuni tedbirler - Halkın Eğitimi - Yangın ihtimalinin azaltılması Söndürmeden önceki tedbirlerden; - Teknik tedbirler - Silvikültürel tedbirler - Yanıcı maddenin azaltılması - Gözetim - Haberleşme - Ulaşım - Savaş tedbirleri ile ilgili konularda incelemeler yapılmıştır Ayrıcı yangın söndürme faaliyetleri incelenerek Hazır kuvvet ve ekipleri ve çalışması, mükellefler ve çalışması hakkında incelemeler yapılmıştır. ilk müdahale ekiplerinin görevlerini hazır kuvvet ekipleri yerine getirdiğinden bu ekiplerin kurulmasına gerek görülmemiştir. (6) işletme de orman yangınlarından sonra yapılan üretim, koruma, ağaçlandırma işleri hakkında incelemeler yapılmıştır. (7) Sonuç ve teklifler bölümünde ise, yapmış olduğumuz yangın istatistiklerinden elde edilen bilgiler değerlendirilmiş olup, işletme tarafından alınan yangın önleme tedbirlerindeki ve yangından sonra yapılan işlerdeki aksayan yönler ortaya konarak, bu problemlerin çözü mü için yeni teklifler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which is redized to seateh the fire problems in the foresto of Keşan Forest Management Directorate of Çanakkale Regional Forest Conservancy, the points fixed avc summarized as given below: (1) All the fire registers, fites, management plans and yearly work plans that belog to the forest fires between 1980 and 1990 wee carefully scanned. (2) In the tables 4 and 5 forest fire numbers and burnt areas which forest fires had the biggest happennig number and totay burnt the largest area. In addition the allocation (according to the fire numbers and burnt areans) of the forest firer which started inthe term mentionedabove (11 yeours between 1980-1990) are added as Table 6. In this table it can be seen that the total largest burnt area was in the year 1986. But the most forest fire happened in 1985. (3) The reasons of 31 forest fires started in the above-mentioned terme ave shown in“Table 7”(4) The factors effecting the fires were respectively: - Burning materials. - Topography. - Fires behaviours. - Weather conditions. - Fire risk propartion.Some fire precoutions taken by Keşan Forest Manegement Directorate and studied are as follows: I- Preventions: - Legal precautions. - Education of the people. - Decreasing the fire probability. II- Before putting out the fires; - Technicel precautions. - Silvicultural precoutions. - Fire safety radds and stripes. - Decreasing the burning materials. - Ob servation. - Communication - Transport - Fighting precautions. Besides the artivities to put out the forest fires were scanned and some knowledge about the works of“the Ready Torces and the other responsible staff. (6) Some researsches abaut the production, the (forest) preservation and affonestation after the forest fires were realized. (7) In the part of ”The Conclusions and Proportions1', all the knowledge and the datums got from the forest fires statistics, files, registers and the observations are summed up. Then the forest fire precowtions taken by the Management Directorete and the fires are fixed and some suggestions to solve those problems are brought out.