1987-1988 yılları arasında Marmaris orman işletmesinde çıkan orman yangınları ve büyüme nedenleri
- Tez No: 25159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye de ormanları tehdit eden en önemli unsurlardan birisi orman yangınlarıdır. Özellikle Akdeniz rejyonunda koruyucu ve önleyici tedbirlerin almıyor olmasına rağmen yangın sorunuyla sık sık karşılaşılmaktadır. Bu nedenden dolayı, Akdeniz ormancılığında, orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları tüm ormancılık çalışmaları içersinde önemli bir yer tutmaktadır. Marmaris orman İşletmesi Türkiye" de orman yangınları bakımın dan sorunları en fazla olan işletmelerden biridir. Bu işletmede yapılacak inceleme ve araştırmalar, diğer işletmelerin çoğunda geçerli olacak çözüm yollarını bulmaya yardımcı olacaktır. Bu neden den dolayı Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü araştırma alanı olarak seçilmiş ve buradan genel. sonuçlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, orman yangınlarının çıkmasına ne den olan etmenlerin azaltılmasına yönelik çalışmaların, toplumun orman yangınlarına karşı sahip olduğu bilinç düzeyinin' artırılması çabalarını da içerecek şekilde genişletilmesi, ayrıca çıkan yangınların vermiş olduğu zararların en aza indirilmesi için yangın Kont rol ve söndürme çalışmalarının organizasyon, araç-gereç bakımların dan geliştirilmesi gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Of SUMMARY Forest fires are most harmful for forest land in Turkey and. in world. Espacially, in the Mediterranean Region, foresters are often (tome face to face with forest fires, in spite of they be care ful. From this point of.view, fire control activities are very im portant in all of forestry activities in Mediterranean Region. Marmaris Forest Enterprise has many forest fires every year. And it has many forest fire problems.However it has many fire control add put out possibilities too. From this point of view, Marmaris Forest Enterprise was selected as a research area. As a result, it was found that fire control systems must be developed and level of social conscious for forest fires must be increased.