Synthesis and properties of aminosilane-functionalized urethane oil/titania hybrid films
Aminosilan ile modifiye edilmiş üretan yağı/titan hibrit filmleri sentezlenmesi ve özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 251762
  2. Yazar: AYŞEGÜL CUMURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TUNCER ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Organik ve inorganik hibrit malzemeler, organik polimerlerin hafifliği, esnekliği, darbe direnci ve kolay işlenebilirlik gibi özelliklerini taşımalarının yanı sıra, inorganik maddelerin kimyasallara karşı direnç, yüksek sıcaklık dayanımı, kırılganlık gibi avatajlarınıda bünyelerinde barındırırlar. Bu özelliklerin boya endüstrisinde aranan özellikler olmalarından dolayı organik/inorganik hibrit malzemeler boya endüstrisinde büyük ölçüde kullanım potansiyeline sahiptirler.Mükemmel ısı ve optik özellikler taşımalarından dolayı polimer/titan malzemeler günümüzde geniş ölçüde çalışılmaktadır. Bu tezde, titanyum izopropoxide (TIP) temelli kısım alkoxysilan ile birlikte trigliserit yapısına bağlanarak yeni bir yağ bazlı bağlayıcı sentezlenmiştir. Bu amaçla ilk önce 3-aminopropiltrietoxysilan (APES)' ın kısmi gliserit ve toluen diisosiyanat varlığındaki reaksiyonundan alkoxysilan ile modifiye edilmiş üretan yağı sentezlenir. Daha sonra yapıya TIP, AFUO' nun alkoxy gruplarının TIP' nın isopropoxide gruplarıyla verdiği sol-gel reaksiyonlarıyla katılır. Bu proses cam plaka üzerine neme doymuş ince filmlere uygulanır. Sol-gel prosesi Si?OH ve Ti?OH gruplarının kondenzasyon reaksiyonları ile tamamlanır.Titan yapısının polimer matrisi ile reaksiyonu FTIR analizi ile ispatlanmıştır. Esneklik, yapışma, sertlik, su, asit ve baza dayanıklılık testleri ilgili standartlarda belirtildiği gibi yapılmıştır. Kaplamanın ısıl özellikleri TGA ve DSC analizleri ile incelenmiştir.Yapılan testlerinde görülmüştürki aminosilan ile modifiye edilmiş üretan yağı/titan hibrit filmleri klasik üretan yağı filmlerinden daha iyi film özellikleri göstermişlerdir.Özellikle bu hibrit filmler baza ve suya dayanıklılık yüksek dayanıklılık göstermişlerdir. Isı dayanımları da klasik üretan yağı filmlerine göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Organic/inorganic hybrid materials posses advantages of organic polymers such as lightweight, flexibility, good impact resistance and good process ability as well as advantages of inorganic materials such as good chemical resistance, high thermal stability and high brittleness. Since these properties are expected from the coating materials, organic/inorganic hybrid composites are likely to have a great potential in coating applications.Recently, polymer/titania hybrid materials were largely studied for their excellent thermal and optical properties. In the present study, titanium isopropoxide (TIP) based inorganic domain was combined with triglyceride oil together with alkoxysilane as a new material for oil based binder. For this propose, aminosilane-functionalized urethane oil (AFUO) was firstly synthesized by the reaction of 3-aminopropyltriethoxysilane (APES) and partial gyceride (PG) mixture with toluene diisocyanate. Then, this intermediate was combined with TIP by sol-gel reaction between alkoxy groups of AFUO and isopropoxide groups of TIP. This process was applied on the moisture saturated thin films on a glass plate. Then, the sol-gel procedure was completed by condensation reactions of Si?OH and Ti?OH groups.Chemical bonding between titania domain and the polymer matrices was proved by FTIR. Film properties of the hybrid composite coating such as flexibility, adhesion, Sward Rocker hardness, water resistance, alkali resistance and acid resistance were determined according to the related standards. Additionally, thermal properties were determined by TGA and DSC analysis.