Türkiye'de içme suyu amaçlı büyük kapasiteli membran sistemlerin maliyet analizi
Cost analysis for drinking water with large scale membrane systems in Turkey
  1. Tez No: 251864
  2. Yazar: PAŞA HÜSEYİN ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, farklı kimyasal ve fiziksel özelliklerdeki su kaynaklarının büyük kapasiteli membran sistemlerle arıtılarak içme suyu haline getirilmesinin maliyetleri incelenmiştir. Tuzlu kuyu sularının, yüzeysel sularının ve Türkiye denizlerinin membran sistemlerle arıtılmasının birim su maliyetleri hesaplanıp karşılaştırılmıştır. Bütün tasarımlar 1000 m3/gün, 5000 m3/gün, 10.000 m3/gün , 100.000 m3/gün ve 300.000 m3/gün kapasiteli sistemlere göre ayrı ayrı yapılmıştır.Kuyu sularında, 4 farklı tuzluluktaki ham suyun arıtılmasının maliyet analizi yapılmıştır. Membran öncesi, ön arıtma olarak mekanik ve kum filtre kullanılması durumları, ürün suyu tuzluluk değerlerinin 3 farklı değerde elde edilmesi ve derin kuyu pompalarının maliyete dahil edilip edilmemesi durumları incelenmiştir.Yüzeysel sularda 3 farklı bulanıklıkta, ön arıtmanın konvansiyonel bir sistem olan çöktürme ve kum filtresi veya yine bir membran proses olan ultrafiltrasyon sistemi olması durumlarına göre maliyet analizleri yapılmıştır.Marmara, Akdeniz ve Ege denizlerinin tuzluluğunun içilebilir değerlere getirilmesinin maliyet analizleri yapılırken deniz suyu arıtımında maliyetle doğrudan ilgili olan membran akıları 3 farklı değer seçilerek hesaplanmıştır. Elde edilen verilerle, farklı kimyasal ve fiziksel yapıdaki suların birbirleriyle kıyaslanması ve bu sistemlerin kendi içlerinde farklı tasarımlarının maliyete etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different chemical and physical properties of the water resources of drinking water is treated with large scale membrane system into the costs were examined the treatment of saline water, surface water and sea of Turkey with membrane systems and the unit water costs of this treatment are calculated and compared. All designs were made separately according to 1000 m3/day, 5000m3/day, 10.000m3/day,100.000m3/day and 300.000 m3/day system capacities.In well waters, the analysis of the costs of treatment of raw water in 4 different salinity were made. before the membrane, the cases of the usage of mechanic and sand filters as a pre-treatment, the realization of the product water salinity values in 3 different values and whether the deep well pumps should be included in the cost or not, were examined.For surface waters, in 3 different turbidity were examined. Cost analysis were compared for conventional and ultrafiltration pretreatment methods.While the cost analysis of the salinity of the Marmara, Mediterranean and Black sea are made in order to bring the salinity values of these seas into the drinkable values, the membrane fluxes which are directly related with the cost in sea water treatment are calculated by choosing 3 different values with the data obtained, the analogy of the waters in different chemical and psychical structures with each other and the impact of the different designs of these systems in their internals on the cost were examined.