Tarsus Orman İşletmesinde orman yangınları ve önleme tedbirleri
- Tez No: 25192
- Danışmanlar: DR. ALİ KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ö Z E T Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Tarsus Orman İşletmesinde“ Orman Yangınları ve Önleme Tedbirleri”konulu yapılan incelemelerde ve araştırmalarda özetle aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır, (i) Tarsus Orman işletme Müdürlüğünde, 1981-1990 yılları arasında (10 yıl) çıkmış tüm yangınlara ait yangın Kayıt defterleri, yangın dosyaları, amanajman olanları ve yıllık iş programları incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda söz konusu yangınlara ait yangın istatistikleri çıkarılmıştır..2> Tarsus Orman işletme Müdürlüğünde, 1981- 1990 yılları arasında çıkan yangınların, nedenlerine göre dağılımı, bölgelere göre dağılımı. aylara göre dağılımı, yangın türlerine göre dağılımı ve meydana getirdiği zararlar incelenmiştir. 3> Tarsus Orman İşletme Müdürlüğünün yangınları önlemek için almış olduğu, tedbirlerden: Kanuni tedbirler. Halkın eğitimi. Personelin eğitimi, Sılvi kültürel önlemler. Yangın Emniyet Yolları ve Şeritleri, Yanıcı maddelerin azaltılması. Sözetim, haberleşme. Ulaşım. Teni Kemin azaltılmasının prensipleri ile ilgili konularda incelemeler yapılmıştır. (4) Tartışma ve öneriler kısmında ise, yapmış olduğumuz yangın istatistikleri ile işletme müdürlüğü tarafından alınan yangın önleme tedbirlerinin aksayan yönleri ortaya konmuş ve bu aksaklıkların giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur. (5) Ayrıca Tarsus Orman işletmesinde İşletme şefliklerinde 1981-1990 yılları arasında çıkan yangınlar esas alarak sınıflandırılmıştır
Özet (Çeviri)
5 3 SUMMARY This study about“ The Forest Fires Hnd Their Precautions At Tarsus Forest Manegment Directory or Mersin Regional Forest Directory”includes the investigations made ana the results obtained as given Delow: (1) The files and the registers of the -fires whicn happened in the location of Tarsus Forest Man. Directory, managment plans and annual work plans were carefully scanned. Also the statistics tables of the forest fires nave been arrenqec by us. \2) The dissociations of the fires according to tneir reassons, their regions, months and their oamaaes we