Kablo eklerinin elektriksel ve ısl analizi
Electrical and thermal analysis of cable joints
  1. Tez No: 252060
  2. Yazar: HASAN HÜSNÜ MOLLAMAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KALENDERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, ısı geçiş denklemleri kullanılarak kabloların akım taşıma kapasiteleri hesaplanmıştır. Kabloların akım taşıma kapasiteleri sıcaklık ile doğrudan ilişkilidir. Sıcaklık ne kadar artarsa, kablo akım taşıma kapasitesi de duruma göre farklı oranlarda azalır. Durumlar ortam, sıcaklık, döşenme şekilleri ve ortamın konumuna göre değişmektedir. Ortamlar, hava, su veya toprak formlarında olabilir. Döşenme şekilleri ise, yatay veya dikey doğrultuda olabilir. Yatay ve dikey döşeme, montaj şekillerine göre, tek damar, 3 tek damar ve 3 tek damar demet halde olmak üzere gruplandırılır. Ortamın konumu ise, deniz seviyesinden yükseklik, güneşi görme veya görmeme ve rüzgârlı olma veya olmama olarak ayrılır. Yukarıda anlatılan durumların her biri örnekli olarak bu tez çalışmasında açıklanmıştır. Bu sayede kablonun akım taşıma kapasitesin etkileyen faktörlerin tamamı, ayrıntılı şekilde hesaplanabilecek ve anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, current carrying capacity of a power cable was calculated using heat transfer equations. The current carrying capacity is directly related to heat. How much the heat increases, the current carrying capacity of the power cable decreases with different rates according to the conditions of cable. These conditions are varied in respect of medium type, temperature of the medium, type of laying and position. The mediums are usually in forms of air, water and soil. Laying types can be vertical or horizontal. The laying types are divided into three groups as single core, three single cores in flat formation and bunched three single cores. The position is defined as the height from sea level and the conditions of weather. Circumstances mentioned above are illustrated in this thesis. Thus, all factors affected current carrying capacity can be calculated in detail and understood.