Behaviour of laterally loaded piles in soils
Yanal yüklü kazıkların zeminlerde davranışı
  1. Tez No: 252096
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEKERER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRAK TEYMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Yanal yüklü tekil kazıkların modellemesi için OPENSEESPL programı kullanılmıştır. OPENSEESPL programı zemin parametreleri ölçülen ile hesaplanan zemin parametrelerinin çok iyi örtüştüğü görülmüştür. Kazık dizaynı tüf zemin deki yanal yüklemeye göre göz önünde tutulmuştur. Tezin ana amacı İzmir/Aliağa bölgesinde bulunan zemin profilinde kazık davranışını mühendislere tanıtmaktır. Bu amaçla OPENSEESPL programıyla kazık sapması, momenti ve dönme durumları hesaplandı. Aliağa bölgesinde tüf zemin ve benzerleri içinde kazık dizayn edecek mühendisler zemin-kazık etkileşimini göz önünde bulundurmaları gereklidir. Gerçek İzmir Aliağa Kazık yükleme verileri ile OPEENSEESPL programının kazık yükleme verileri karşılaştırdığımızda sonuçların örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the single pile test was modeled using OPENSEESPL program. Soil parameters in OPENSEESPL were adjusted until a good match between measured and computed responses was obtained. Pile design due to lateral loading in tuff soils is considered. Main goal was to introduce pile behaviour to the local civil engineering society to sample soil profiles in Izmir-Aliaga region. For this purpose pile deflections, bending moment, shear force and rotation was accounted with OPENSEESPL program. Engineers who are dealing with pile design in tuff soils of Aliaga area and soils that have similar characteristics should consider soil-pile interaction.The comparison of the results with the real data lateral load pile given in the Izmir Aliaga region and OPENSEESPL lateral load pile data were in a good agreement.