Yanal yüklü kazıklarda eksenel yüklemenin kazık davranışına etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of axial load response on laterally loaded piles
- Tez No: 919209
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKBULUT, DOÇ. DR. SELÇUK BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Açık deniz yapıları, yüksek katlı binalar, köprü ayak temelleri gibi yapılar düşey yüklere ek olarak yanal zemin basıncı, rüzgâr, dalga ve deprem hareketi gibi yanal etkilere maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle bu yapılarda derin temel (kazıklı temel) kullanımı zorunlu olmaktadır. Bu tip yapılarda tasarlanan kazıklar aynı anda düşey ve yatay yüklere maruz kalabilmektedirler. Mevcut uygulamalara göre kazıkların taşıma kapasiteleri ve yer değiştirmeleri elastik yarım-uzay (half-space) metodu veya doğrusal olmayan yatak katsayısı yöntemi ile belirlenmektedir. Bu iki yaklaşım da yanal ve eksenel yükün birbirinden bağımsız olduğu ve aralarında etkileşimin olmadığı varsayımına dayanmaktadır. Farklı araştırmacılar bu konu üzerine analitik, yarı-analitik, ampirik ve kapalı form gibi çözüm yöntemleri getirmiş olup güncel teknolojik imkanlarla deneysel ve nümerik analizlerle bu etkileşim problemini çözmeye çalışmışlardır. Deneysel olarak eksenel ve yanal yükün aynı anda uygulanması zorluk gerektirdiğinden dolayı literatürde bu konu hakkında yapılmış çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Ayrıca bu teorik ve deneysel çalışmalarda araştırmacılar birbirlerinden farklı ve tutarlı olmayan sonuçlar ortaya koymuşlardır. Bu sebeplerden dolayı bu çalışmada farklı sıkılıkta oluşturulan kum zeminlerde eksenel yükün kazıkların yanal taşıma kapasitesi üzerinde etkisi deneysel çalışmalar ve 3 boyutlu sonlu elemanlar analizleri ile incelenmiştir. Küçük ölçekli laboratuvar deneylerinde farklı narinlik oranlarında model kazıklar kullanılarak sadece yanal yüklü ve eksenel yanal yüklü (kombine yükleme) deneyler yapılmış, sonuçlar birbirleriyle ve sonlu elemanlar analizleriyle karşılaştırılmıştır. Laboratuvar deneyleri ve nümerik analizlerden elde edilen veriler sonuçlar incelendiğinde zemin sıkılığının artmasıyla zemin dayanımının artışına paralel olarak kazık yanal yük kapasiteleri artmıştır. Eksenel yükün varlığı, kısa kazıkta yanal yük kapasitelerini düşürmüş fakat uzun kazıkta yanal yük kapasitesinde artış gözlemlenmiştir. Kazık uzunluk/çap (L/D) oranının değişmesinin kazık davranışına etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Structures such as offshore structures, high-rise buildings, bridge foundation, are exposed to lateral effects such as wind, waves, earthquake movement, and earth loads, in addition to vertical loads. Therefore, the use of a deep foundation in these structures is mandatory. The piles designed for this type of structures are simultaneously exposed to vertical and horizontal loads. According to existing applications, the bearing capacity and displacements of the piles are determined by elastic half-space method or the non-linear coefficient of soil reaction method. Both approaches take into account the assumption that the lateral and the vertical loads are independent of each other and that there is no interaction between them. Different researchers have come up with solutions in analytical, semi-analytical, empirical and closed forms and have tried to solve the problem of interaction with experimental and numerical analyzes using current technological capabilities. Since it is difficult to apply axial and lateral loads simultaneously experimentally, studies on this subject in the literature are quite limited. In addition, in these theoretical and practical studies, the researchers have come up with different and inconsistent results. For these reasons, in this study, the effect of axial load on the lateral bearing capacity of piles in sandy soils of different densities was investigated by experimental studies and 3D finite element analyses. In small-scale laboratory experiments, model piles with different slenderness ratios were tested with only lateral loading and axial-lateral loading (combined loading) and the results were compared with each other and with finite element analyses. The results obtained from the laboratory tests and numerical analyses show that the lateral load capacities of the piles increased in parallel with the increase in soil strength with increasing soil density. The presence of axial load decreased the lateral load capacity of the short pile, but increased the lateral load capacity of the long pile. The effect of changing the pile length/diameter (L/D) ratio on pile behaviour is explained.