Mesleki rehabilitasyon merkezinde özürlülerin çalışma kapasitelerinin değerlendirilmesi ve eğitimi
  1. Tez No: 25213
  2. Yazar: FATİH ERBAHÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Özürlülere meslek kazandırılması amacıyla kurulan Ankara Mesleki Rehabilitasyon merkezinde, bu merkeze başvuran çeşitli özür gruplarından 150 özürlü fiziksel çalışma kapasitesini belirlemeye yönelik değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonu cunda Merkezde açılan gümüş, seramik, trikotaj ve konfeksiyon iş kurslarının iş analiz sonuçları ile özürlü kişilerin ilgi ve yetenekleri ile işin gerektirdikleri karşılaştırılmış, her iş kursuna 15 asıl ve 3 yedek özürlü seçilmiştir. îş kurslarına seçilen özürlülerden bazıları ulaşım sorunu, kalacak yerinin olmaması, ailevi problemler, iş garantisi olmaması ve bilinmeyen nedenlerle gelmekten vazgeçmişlerdir. Kurslara seçilen özürlü sayısı 39'a inmiştir. Kursa seçilen özürlülere mevcut fiziksel performans ve iş kapasi tesini artırıcı Fizik Tedavi-Rehabilitasyon programı haftada 3 gün olmak üzere 6 ay süreyle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Ankara Vocational Rehabilitation Center which was establis hed for maintaining professions for the handicapped, 150 patients were assessed in order to clarify their working capacities. Conse quently the work analysis results of the courses within the center are compared with the necessities of the work and the abilities-interests of the handicapped. Some of the patients who were chosen for the vocational training didn't attend to the courses because of several reasons such as problems in family lodging traveling etc. There were also unknown reasons and finally only 39 handicapped were able to attend the corses. In order to increase the physical performance and the work ca pacity, physical therapy and rehabilitation programmes were applied three times weekly in a six months period.