Harran Ovası'nda pamukta zarar yapan pembekurt (Pectinophora gossypiella Saund.)'a karşı iletişimi bozma (mating disruption) tekniginin kullanılması
The using mating disruption technique aganist pinkbollworm (Pectinophora gossypiella Saund.) on cotton in Harran Plain
- Tez No: 252147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında Şanlıurfa ili Harran Ovası'nda pamuk ekimi yapılan Çekçek ve Külünçe köylerinde Pamukta Pembekurt'a karşı İletişimi Bozma Tekniği (Mating Distruption)'nin pamuk verimine olan etkisi belirlenmiştir. Her iki köyde seçilen uygulama ve kontrol tarlalarında Pembekurt ergin popülasyon gelişimi eşey feromon tuzakları ile, Pembekurt larva bulaşıklık oranı ise pamuğun koza oluşturma döneminde haftalık toplanan kozalardan tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda; uygulama tarlalarında ergin popülasyon yoğunluğu ve koza bulaşıklık oranları, kontrol tarlalarına göre daha düşük miktarda bulunmuştur. Bu tekniğin pamuk verimine, Çekçek köyünde %13, Külünçe köyünde ise %14 oranında pamuk verimini artışına sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out effect on cotton yield against Şanlıurfa. Pink Bollworm by Mating Distruption Techniques on Çekçek and Külünçe villages in Harran Plain in 2007. Adult population development was determined by sexual pheromone traps, and boll infestation was determined by collected cotton bolls weekly in boll formation of cotton plants. In the end of the study, adult population density in treated fields and bolls infestion ratios were lower according to control fields. In the same was, this technique was effected cotton yield. This cotton yield change in Çekçek and Külünçe villages were recorded as 13% and 14%, respectively.