Böcek patojeni entomophthora virulenta üzerinde kültürel bir çalışma
  1. Tez No: 801
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZKÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
-47- VI. ÖZET Tarım bitkilerinde büyük ekonomik zararlar meydana getiren böceklerin kontrolünde kimyasal maddeler kullanılmıştır. Kimyasal maddelerin insan ve hayran sağlığına olan zararlı etkilerinin tes pit edilmesinden sonra biyolojik kontrol metodu önem kazanmıştır. Bu sebepten dolayı dünyanın çeşitli yerlerinde entomopatojen fungus lar, Aseronija, Boverin, Biotrol gibi çeşitli adlar altında üretil miştir. Bu konu üzerinde A.B.D., Batı Avrupa ve Rusya'da çeşitli a- raştırma programları hala devam etmektedir. Bu çalışma E. virulenta RS. 194'ün optimal büyümesi için uygun pH değeri ve uygun besinlerin tespiti, katı, sıvı ortamlarda dinle nen sporların üretilmesi, biyolojisi ile ilgili bazı özelliklerin incelenmesi için yapılmıştır. Sonuçlar aşağıda bildirilmiştir. 1. E. virulenta RS 194' ün optimal büyümesi için en uygun karbon kaynağı olarak glukoz bulunmuştur. 2 o En uygun azot kaynağı asparajin, 3. En uygun pH değeri 5 olarak saptanmıştır. 4. E. virulenta RS 194' ün sporulasyonu için en uygun karbon kaynağı glukozdur. 5. Sporulasyon için en uygun azot kaynağı ye ast ekstrakt o- larak bulunmuştur. 6. E. virulenta RS 194 % 2 yeast ekstrakt SDA veya egg yolk içeren ortamlarda güçlü kıvrılmalarla tipik bir üreme göstermişler dir. 7. Dinlenen sporların yarısından fazlasının çimlendiği ve or talama 22, 5 mikron çapında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-48- VII. SUMMARY Chemical substances have been used for insect control which induces big economic losses on crop. The method of the biological control has became very important after determination of the hazar dous effect of the chemical substances on human and animal health. For this reason entomopathogenic fungi has been produced at various place of the world, under different names such as Aseronija, Boverin, Biotrol to use as mycoinsectisides. "Various research programs are still going on this subject in the USA, West Europe and the USSR. This study was carried out to determine the suitable pH va lue and the source of nutrients for the optimal growth of the E. vi rulent a RS 194 ; and to produce resting spores in solid and liquid media ; and also to examine some biological features of it. The re sults is stated below, 1. Glucose was found most suitable as a carbon source for the optimal growth of the E, virulent a RS 194 2. The most suitable nitrogen source was asparagin, 3. The most suitable pH was determinated as 5. 4. The most suitable carbon source was glycose for sporula- tion of E, virulent a RS 194 5. The most suitable nitrogen source was found as yeast ext ract for sporulation. 6. E, virulent a RS 194 sho?/ed typical growth with strong folds in certain media which were contained egg yolk or % 2 yeast extract. SDA. 7. More than half of the resting spores was found germinated which were approximately 22, 5 micron in diameter,,