Halk sağlığı hemşiresinin tüberkülozlu hasta bakımındaki etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the public health nurses effectivity in the care of patient with tuberculosis
  1. Tez No: 25215
  2. Yazar: MÜYESSER ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Araştırma, verem savaş dispanserinde akciğer tüberküloz tanısı konmuş ve dörtlü tedavi rejimi başlanmış hastalar için bakım planı geliştirmek 7e uygulamak, eğitim uygulanan bireyleri ev ortamında değerlendirerek tedaviye uyumlarını, eğitim gereksinimlerini incelemek, îzlemde hemşirenin etkinliğini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı ve deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas il merkezi Verem savaş Dispanserinde kayıtlı elan tüm akciğer tüberkülozlu 228 hasta oluşturmaktadır, örnekleme 2-31 ocak 1991 tarihleri arasında dispansere başvuran, tüberküloz tanısı konulan, dörtlü tedavi rejimi uygulanan şehir merkezi ve merkez köyde oturan hastaların tümü alınmıştır. Araştırmada veriler, iki ayrı anket formu ve ev ziyaretleri sırasında beş kez uygulanan hemşirelik bakım, planı ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen Teriler içerik analizi yapıl- diktan sonra, yüzdelik, iki ortalama ve iki yüzde arasındaki far kın önemlilik testleri ve ki-kare önemlilik testleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların ilk tanıda algıladıkları doktor açıklamaları gene;, şehirde oturan ve eğitimli hastalar tarafından daha yeterli algılandığı belirlenmiştir. Doktorlara ve hemşirelere rahat soru sorabilme durumuna cinsiyetin ve yerleşim yerinin etkili olmadığı bulunmuştur. En rahat soru sorabileceği sağlık personeline cinsi - yetin, eğitim durumunun ve yerleşim yerinin etkili bir değişken olmadığı saptanmıştır. Erkek hastaların, ilkokul ve üzeri eğitim alanların ve şehirde oturanların sağlık personelinden beklentilerinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca şehirde oturanların ve erkek - 56- -hastaların, hastalığına ilişkin daha çok soru sorduğu, özellikle kadınların ve köyde oturanların, bilgi gereksinimlerinin farkında olmadığı sonucuna varılmıştır. Hastaların düzenli ilaç kullanma durumuna yerleşim yerinin etkili bir değişken olduğu, ilaç içerken güçlüğü, olmasının ve mide şikayetlerinin olmasının etkili bir değişken olmadığı bulunmuştur. Yapılan *v ziyaretleri sonunda hastaların düzenli ilaç kullanmaya başladığı gözlenmiştir. Düzensiz ilaç kullanma nedenleri cinsiyete ve eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Temaslı kontrol durumuna yerleşim yerinin etkili bir değişken olduğu belirlenmiştir. Hastalığını komşularına söyleme durumuna, eğitim düzeyinin ve yerleşim yerinin etkili olduğu bulunmuştur. Hastaların ilk tanı açıklandığında neler hissettiklerini ifade etmelerine, eğitim durumları ve şehirde oturmanın et kili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca şehirde oturan hasta ailelerinin duygularını daha iyi ifade ettikleri görülmüştür. Hastaların, hastalıkları nedeniyle yaşadıkları güçlükleri daha rahat ifade etmelerinde ilkokul ve üzeri eğitim alma ve şehirde oturmanın etkili olduğu belirlenmiştir. Hastaların, hastalıklarına ilişkin bilgi düzeylerinin ev ziyaretleri sonunda uygulanan son testte önemli derecede art tığı saptanarak, ev ziyaretlerinin hastaların bilgi düzeylerini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Günlük yaşam aktıvitelerine göre düzenlenen hemşirelik eğitim planında öncelikle hastalığa ilişkin temel bilgiler birinci ziyarette verildikten sonra ikinci ve üçüncü ziyaretlerde solunum, iletişim, yeme-içme ve diğer konu alanlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda öneriler de bulunulmuştur. - 57 -
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE PUBLIC HEALTH NURSE'S EFFECTIYITY IK THE CASE OF PATIENT WITH TUBERCULOSIS ( SUMMARY) This descriptive and experimental investigation is planned with the aims of developing and applying an educational program for patients with a confirmed diagnosis of pulmonary tuberculosis and under a quartet -drug treatment regimen > investigating the educational necessities, compliance to treatment in domestic conditions, and understanding the effectivity of the nurse in“their care. 228 pulmonary tuberculosis patients registered to the Tuberculosis Center of Sivas city constitute the materials of this investigation. All patients living in Sivas city and in the surrounding villages who applied to the center between 2-3i January 1991, who had a confirmed diagnosis of tuberculosis» under a *juarte4;-drug treatment regimen are included in the samples. Data are collected with two different questionnaires, and during fiye home visits made in the context of nursing ©are ”ı plan. Statistical analysis of the data was made by applying percentage calculations, tests of significance between two averages and percentages, chi -square tests after an initial evaluation of the content. it is found that doctors' explanations are more readily understood by young, urban, and educated patients. Ease of directing counter -quest i ons to the doctor, nurse or other medical staff is not affected by sex, type of permanent settlement, or by educational level. Expectation from the medical staff is more pronounced in --5ft -male patients, in patients with primary or higher education, and in urban settlers. It was also concluded that male urban patients asked more questions, and contrariîy rural female patients were not aware of their need of knowledge about treatment. Type of settling is an important factor in complying to regular treatment. Difficulties.in taking the drug or gastric upset are not important. Home visits encouraged patients to comply to regular treatment. It is found that non-compliance to regular treatment is not affected by sex and education level. Type of settling affects contact- control. Informing the neighbours about the disease is affected by education level, and type of settling. Emotional reactions after being first informed about the disease is affected by education level, and type of settling. Urban dwellers expressed their feelings more easily. Difficulties encountered due to disease are more easily expressed by patients with primary or higher education, and urban dwellers. Patients' le.vel of knowledge on their disease significantly increased in the interval between first and last home visits. Therefore home visits are an important factor in increasing patients' knowledge on their disease. In the nursing education plan outlined according to daily living activities, basic knowledge on the disease is given during the first visit; knowledge on respiration, communication, nutrition, and other subjects are conveyed during the following visits. Recommendations are made in the light of data obtained. - 59-