Ulaş Sağlık Ocağı merkezinde nüfusun bazı niteliklerine ve konutların durumuna ilişkin bir çalışma
An Investigation carried out at the Ulaş Public Health Centre concerning some characteristics of the population and housing conditions in the district of Ulaş
- Tez No: 101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
24 VI O Z E T Ulaş, merkezinde“bulunan nüfusun nitelikleri ile bu nüfusun oturduğu evlerin ve Çevre Sağlığı koşullarının saptanması, Belediyenin ve Ulaş Saflık Ocağının yaptığı tesbitlerin gerçek: durumla ne o.\ !^'°,”.'ill;;ıti!;^.mi'n seutanmaeo ve Sağlık Oeayı Bölgesindeki hizmetlerin ulonl anms sinde, yürütülmesinde ve değerlendirilmesinde“”er çek verilere ^p-^k yardiler a varabilmek amacı i.le araştırma yeYiilrru^tır. Arattırma için sistematik örnekleme metodu ile alman 82 konutta nüfus durumu ve çevre saklıyı kofulları ve evono- miîc durumu saptanmıştır* Sağlık Ocayı ka.y^.tları İle arattır ma bulyulari arasında nüfusun ye. e ve cine e İşkilimi, nüfu sun tesbit edilmesi ellim ve doğum oranları, evitirn dorumu ve çevre sağlıyı koşullarının tesbit i konularında farklılıklar bulunmuş tur, Eu farklılıkların nedeni olara1:, eki tim eksiklimi, kavram farklılıkları, kİKmetin etkin yürütülebilmesi için Sağlık Ocağında bası olanakların (Araka, benzin ve !kiy-er sağlık araç ve -şerçleri) kısıtlı olması ve denetim kısmetle rinin yeterli olmaması gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
35 vi- sunt-' This research has been made with the aim of establishing the charactaristics of the population in the District of Ulaş as well as the houses in which they live, the environmental he alth conditions and the degree of compatibility of the findings of the Municipality and the Ulaş Public Health Centre with tho se of the existing situation and arriving at a decision based on real data in the planning, execution and evaluation of health cer vices in the Public Health Region, The population j, environmental and economic conditions have been established in 02 houses selected by systematic sampling method for investigation» Some differences hove been found in between the Public Health Genre records and research findings in the distribution of population, records of population, rate of birth and mortality »and educational and environmental health con ditions e It has been concluded that a lack of education, conceptual differences, limited facilities of the Public Health Centre (i»e cars, petroleum and other health facilities ) as wool as insuffi cient inspection may be the reasons for the inadequate and inef fective health services rendered ö AN INVESTIGATION CARRIED OUT AT THE ULAŞ PUBLIC HEALTH CENTRE CONCERNING SOME CHARACTERISTICS OF THE POPULATION AND HOUSING CONDITIONS IN THE DISTRICT OP ULA§, SÎVAS, TURKEY