İstanbul çevresinde yer hareketinin uydu radar interferometrisi ile ölçülmesi
Ground motion around Istanbul, Turkey measured by satellite radar interferometry
  1. Tez No: 252154
  2. Yazar: SAMURAY ELİTAŞ AKARVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANKUT ÖRMECİ, PROF. DR. KURT FEİGL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, kentsel bir ortamda oluşan yüzey haraketi uydu radar interferometrisi ileanaliz edilmiştir. Analizlerde, ERS-1 ve ERS-2 uydularından 1992 ve 2002 yıllarıarasında elde edilen radar görüntüleri kullanılmıştır. Ham SAR verileri, standard ikigeçişliinterferometri presibine dayanan PRIME/DIAPASON yazılımıyla işlenmiştir.Radar görüntü çiftleri, Feigl and Thurber tarafından 2007'de geliştirilen ?Faz Tekniğiİçin Genel Dönüşüm? (?General Inversion for Phase Technique? (GIPhT)) yaklaşımıkullanılarak modellenmiştir. İnterferogramlardaki (iki radar görüntüsünün fazfarkından oluşan görüntü) veri yoğunluğu, 2000'lerin başından beri geliştirilenyöntemlerle azaltılmıştır. ERS-1 ve ERS-2 uyduları tarafından 1992 ve 1999 yıllarıarasında elde edilen 14 SAR görüntüsü ve bu görüntü çiftlerinden oluşan 24interferogram, Avcılar çevresinde negatif yönde yerdeğiştirme göstermiştir.Yerdeğiştirmelerin, salt dikey doğrultuda sabit bir hızda oluştuğu yorumu yapılmıştır.Maksimum yerdeğiştirme hızı, 40.98° enlemi 28.71° boylamında -7 mm/yıl olarakbelirlenmiştir. Yerdeğiştirmelerin modellenmesinde, 4-parametrelik elastik basit birMogi modeli kullanılmıştır. Deformasyon sinyali, 2300 ± 1300 m derinde yılda 78 ± 34bin m3 ile sönen üç ayrı küresel Mogi kaynağı ile birinci dereceden tanımlanmıştır. Bumodel ayrıca; radar görüntülerindeki troposferik faz etkisini de göz önüne almıştır.Model ve veri arasındaki yakınlık değerlendirmeleri, 18 serbest parametre için %95güvenirlilik sınırları içinde kalmıştır. Yerdeğiştirmelerin uzaysal dağılımı, hareketinbüyük bir kısmının eğimli topraklarda olduğunu göstermektedir. Yamaçlarda sabithızda ?çökme? şeklinde ortaya çıkan bu toprak haraketlerinin, yağışlı mevsimdesüreksiz bir şekilde oluşan toprak kaymalarının bir devamı olduğu, bu bölgelerdetoprağın bütün sene boyunca kaymaya ve oturmaya devam ettiği sonucunavarılmaktadır. Bu durum bölgenin, büyük bir depremden sonra oluşacak sıvılaşmayadayanıksız olduğunun göstergesi sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, ground motion in an urban environment is analyzed using satellite radarinterferometry (INSAR). In the analysis, radar images acquired by the ERS-1 and ERS-2 satellites between 1992 and 2002 are used. Raw SAR data is processed using thePRISME/DIAPASON. Radar image pairs are modeled by ?The General Inversion forPhase Technique? (GIPhT) developed by Feigl and Thurber in 2007. Interferograms arereduced to a reliable subset of phase observations using the techniques since 2000.Analysis of 14 synthetic aperture radar images acquired by the ERS-1 and ERS-2satellites between 1992 and 1999 by interferometry reveals downward verticaldisplacement around the Avcilar area of Istanbul. The maximum displacement rate of-7 mm/yr occurs at a point located at latitude 40.98ºN and longitude 28.71ºE. A simple 4-parameter elastic Mogi model is used for modeling. Three spherical sinks at a depth of2300 ± 1300 m deflating at 78 ± 34 thousand cubic meters per year describes thesubsidence signal to first order. The model also accounts for tropospheric effects byestimating one vertical phase gradient for each image acquisition epoch. The fit betweenthe model and the data is significantly better with 95% confidence for 18 freeparameters. The spatial distribution of the negative displacement rates suggests thatmost of the ground motion occurs on the slopes (of Harami stream valley). It seemslikely that the ground motion around Avcılar interpreted as purely vertical andappearing as subsidence is related to the landslides. Accordingly, steady downwardground motion suggests that the material once displaced on the slopes after a series oflandslides during the wet season have been gradually sliding and settling down. Theslopes with high displacement rates might be susceptible soil liquefaction during anearthquake as well.