Integration of data related to earthquakes from a variety of disciplines in a web-GIS
Deprem araştırmalarına yönelik olarak farklı disiplinlerden gelen verilerin web tabanlı coğrafi bilgi sistemine entegrasyonu
  1. Tez No: 252208
  2. Yazar: ASLI GARAGON DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilim ve teknoloji arasındaki doğal etkileşim reddedilemez bir gerçektir. Bilimsel çalışmalar bilgi üreterek teknolojik gelişmeye yol açmakta, diğer taraftan da teknolojik gelişmeler bilimsel araştırmaların daha uygun şartlarda yapılmasını sağlayarak bilimsel gelişmeyi hızlandırmaktadır. Günümüzde, yer bilimleri verilerinde bir patlama yaşanmaktadır. Ve bu veriler internet ortamında sunulmaktadır. Yer bilimciler bir yandan sahip oldukları bu veriler ile Yer'in dinamiklerini anlamaya çalışmakta, diğer yandan, bu verileri analiz etmek için her biri kendi araçlarını yaratmaktadır. Halbuki mevcut sistemleri yeniden kullanmak, onları tekrar tekrar oluşturmaktan çok daha iyidir. Servis odaklı teknoloji, yer bilimlerine bu anlamda önemli bir destek verebilmektedir. Servis odaklı mimari, geçmişte mümkün olmayan, farklı işletim sistemleri ve platformlarda çalışan ve farklı programlama dilleri ile yaratılmış uygulamalardan elde edilecek dağıtık bilginin belli amaçlar için biraraya gelmesini sağlayan pratik ve düşük maliyetli bir çözümdür. Bu nedenledir ki geçmişte veri toplama, depolama ve ulaşma için çözümler üretilmeye çalışılırken artık günümüzde dünyada, veri, uygulama ve veri işleme kaynaklarının efektif olarak paylaşımı üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmada, mevcut ve internet üzerinden gelecek olan yer bilimleri verilerine, hesap ve görselleştirme araçlarına kolay ulaşım sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Çalışmanın esas amacı, Türkiye'deki depremler ile ilgili çalışma yapmak isteyenlerin, kolay kullanımlı ve interaktif olarak veriye, hesap ve analiz ortamına ulaşmasını sağlamaktır. Çalışma aynı zamanda, bilgi teknolojilerinin yer bilimleri alanındaki gözeçarpan yükselişinin önemini de göstermektedir.Birinci bölümde, araştırmanın geçmişi tanıtılmakta, dünyadan güncel Web-CBS uygulamalarına değinilmekte ve çalışmanın temel amaçları verilmektedir. Bu bölümde aynı zamanda, levha tektoniği teorisi kısaca tanımlanarak, Türkiye'nin tektonik yapısı ve depremselliği hakkında bilgi de verilmektedir. Son olarak, çalışmanın motivasyonu ve problem tanımlama ile ilgili detaylı bilgi de sunulmaktadır. İkinci bölümde, deprem tehlikesinin değerlendirilmesini sağlayan ve tezin örnek uygulaması olarak çalışılan gerinim analizi hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Gerinim analizinin temel özellikleri, fonksiyonları, yapısı ve programların temel algoritmaları ayrıntılı olarak tanımlanmaktadır. Üçüncü bölüm, tezin uygulamasının gerçekleştirilmesi hakkındadır. Hangi adımların hangi bilgi teknolojisi kaynakları kullanılarak nasıl gerçekleştirildiğinden söz edilmiştir. Sistemin tanımlanan problemi nasıl çözdüğü açıklanmaktadır. Bu bölümde ayrıca, çalışmada kullanılan veri ve veri depolama hakkında bilgi de verilmektedir. Dördüncü bölümde çalışmanın çıktıları anlatılmaktadır. Çalışmanın bilimsel anlamda ve karar vericiler düzeyindeki katkıları ayrı başlıklar altında değerlendirilmektedir. Beşinci bölümde, tezin sonuçları ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The interaction between science and technology is an irrefutable fact. Scientific studies produce information and cause advances in technology while on the other hand technological progress provides us better circumstances on scientific researches. Today, there is an explosion of Earth science data in the world and it is available in digital form on the Internet. On one hand, Earth scientists have data and try to understand dynamics of the Earth. But on the other hand, each scientist develops own tool to analyse these data. However, it is better to reuse the functionality of existing systems in comparison to rebuilding them. Service-oriented technology can support strongly Earth sciences in this context. It is a practical and cost-effective solution for uniting information distributed between applications over operating system, platform, and language barriers that were previously impassable. Therefore in the past, solutions have been created for collecting, storing and accessing data, now it is a challenge to effectively share data, application and processing resources across many locations. In this study, a system was developed to access the Earth science data that is available now and data which will be coming online, and to provide users easy access to computation and visualization tools. The main goal of this study is to build an easy-to-use interactive data access and computational environment to study earthquakes in Turkey. This study also shows how the importance of Information Technology in Earth sciences has an outstanding rise.Chapter 1 introduces the background to the research and gives an overall review of current Web-GIS applications in Earth sciences in the world, and then gives the thesis objectives. Chapter 1 also introduces background knowledge of the plate tectonic setting in Turkey and earthquake activities; briefly describes the plate tectonics theory; and finally gives a detailed introduction to the motivation of the study including definition of the problem. Chapter 2 presents the detailed information about the case study which is a strain analysis tool for seismic hazard assesment. Its main features, principle, functions, structure, and main algorithms of the programs are described in detail. Chapter 3 is about the implementation of the system. Which steps were taken specifically, which resources of information technology, and how they were used are mentioned. It explains how this system is able to solve the related problem. It also introduces data used in the study and the data storage. Chapter 4 expresses the outputs of the study. The benefits at the levels of decision making and scientific are divided into seperate titles and explained. Chapter 5 summarizes the thesis with conclusions and recommendations for future works.