Criteria for a 'good' urban renewal project: the case of Kadifekale urban renewal project (İzmir, Turkey)
'İyi' bir kentsel yenileme projesi için ölçütler: Kadifekale kentsel yenileme projesi örneği (İzmir, Türkiye)
  1. Tez No: 252255
  2. Yazar: ELİF MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kentsel iyileştirme, kentsel yeniden geliştirme, kentsel canlandırma kentsel yenileşme gibi kentsel yenileme stratejileri kamu tartışmalarında ve kentsel planlama gündeminde özellikle son yirmi yıldır önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü kentsel çöküntü alanları, afete maruz alanlar, gecekondu alanları, eski tarihi kent parçaları gibi çeşitli kentsel alanlarda uygulanan kentsel yenileme projeleri yalnızca fiziksel çevreyi değil, kentteki sosyal ekonomik ve çevresel dinamikleri de etkilemektedir. Bu yaygın uygulamalar kentsel yenileme projelerinin iyi olup olmadığını soran soruları ortaya çıkarmaktadır.Çalışmanın amacı iyi bir kentsel yenileme projesi için ölçütler belirlemektir. Bu yüzden bu tez kentsel yenileme projelerini planlama sonuçları (fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel kriterler) ve planlama süreci açısından değerlendirir. Tezin örnek çalışma alanı: İzmir'de devam eden (KURP) Kadifekale Kentsel Yenileme Projesi'dir ve bu tez KURP 'un iyi bir kentsel yenileme proje olup olmadığı, belirlenen ölçütler çerçevesinde cevaplandırmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban renewal project strategies such as; urban rehabilitation, urban redevelopment, urban revitalization, urban regeneration have been taking an important place in the public discussions and urban planning agenda especially for the last two decades. Because urban renewal projects that have been applied in various urban areas such as; urban decline areas, disaster prone areas, squatter housing areas, old, historical quarters of cities not only causing changes in the physical structure of cities, they are also affecting the social, economic and environmental dynamics in the built environment. These widespread applications bring out questions whether the urban renewal projects are good or not.The aim of the study is to develop criteria for a good urban renewal project. Thus, this thesis assesses the urban renewal projects in terms of planning outcome (physical, economic, social, environmental criteria) and planning process. The case of the thesis is the on the on-going ?Kadifekale Urban Renewal Project (KURP)? in Izmir and the study tries to answer the question whether KURP is a good urban renewal project depending on the developed set of criteria.