Analysis of climate sensitivity in outdoor space: evaluating urban patterns in different climates
Dış mekanın iklime duyarlılığının analizi: farklı iklimlerdeki kentsel dokuların değerlendirilmesi
- Tez No: 252269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde üretilen birçok kentsel tasarım projesi, ortaya koyduğu standart tasarım kriterleri ile mekanın yerel verilerini dikkate almadan her kentsel mekan için tek düze bir yapılaşma önermektedir. İklim verilerinin tasarımda gözardı edilmesi, kentlerdeki aktif iklimlendirme ve aydınlatma sistemlerine olan ihtiyacın artmasına, enerjinin fazlaca tüketilmesine, yaşam kalitesinin düşmesine, çevresel bozulmaya ve maliyetli yapılı çevrelerin oluşmasına neden olmaktadır.Bu tezin amacı, bir taraftan, kentsel tasarıma girdi oluşturması adına iklim verilerinin kentsel mekanda nasıl tespit edilmesi gerektiğine dair bir yöntem sunmak, diğer taraftan, İzmir Konak Meydanı ve Ankara Kızılay Meydanı'ndaki kentsel örüntüleri, iklime duyarlılık açısından değerlendirmektir. Bu çalışmanın temel çıkış noktası, yapılı çevrenin ne ölçüde iklime duyarlı olduğunu araştırmaktır. Bu araştırmayı, iki önemli kent meydanındaki mevcut kentsel örüntülerin, yapılaşma ile bulundukları farklı iklimlerin avatajlarını nasıl kullandığı ve bu iklimlerde ortaya çıkan zorlukların ne ölçüde üstesinden geldiğinin tespiti ile gerçekleştirmektedir.Bu araştırma çerçevesinde, yaz dönemi içerisinde her iki kentsel alanda, keşif ve iklimsel ölçümleri içeren bir arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmasından elde edilen veriler, alanda yapılmış iklimsel ölçümlerle gerçek hava koşullarının karşılaştırılması ve bu karşılaştırmadan çıkan sonuçların her iki kentsel örüntünün mekansal özellikleri bağlamında değerlendirmesi aşamalarına göre yorumlanmıştır..Çalışma sonucunda, Konak Meydanı'ndaki fiziki çevrenin, Kızılay Meydanı'na kıyasla, iklime daha duyarlı olduğu bulunmuştur. Araştırmada, Konak Meydanı'ndaki mevcut yapılaşmanın, yaz aylarındaki yüksek sıcaklığı alan üzerindeki birçok noktada azalttığı, mevcut hakim rüzgarın alanın tümünde daha etkili bir biçimde görülmesini sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many urban design projects we produce today underestimate the design strategies as utilizing the same design criteria for every urban environment regardless their different localities. This problem leads to increasing demands for active heating, cooling and lighting systems, rising energy consumption, declining quality of urban living, environmental deterioration, and expensive and hardly maintained built-up areas.The intention of this study, on one hand, is to present a method of how to examine the climatic factors in an urban area, and on the other hand, is to reconsider urban patterns of Konak Square in Izmir and Kızılay Square in Ankara, from climate sensitive design view point. The overall aim here is to find to what extend designs of the built environment are sensitive to the climate. Specifically, the present study investigates if those urban patterns take the advantage of their particular climate while eliminating the inconveniences.In this framework, the case study was conducted in the summer period, comprising two steps; site surveying and climatic measurements. The findings were processed through the comparison of field measurements with the meteorological data, and the evaluation of the spatial structure in relation to the given comparisons.The study found that Konak Square is more sensitive to the climate comparing to Kızılay Square. The results show that urban pattern of Konak Square takes the advantage of the existing wind conditions, accelerating it throughout the site and decreases air temperature in many locations through its design.