Thermal comfort evaluation in intelligent buildings; case study Darüşşafaka residence
Akıllı binalarda ısıl konfor değerlendirmesi; Darüşşafaka rezidans
- Tez No: 252268
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. Z. TUĞÇE KAZANASMAZ, PROF. H. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bina performansını değerlendirmeye yönelik çalışmalar son yıllarda önemli bir çalışma alanı olmuştur. Teknolojik gelişmeler, sürekli artan kulllanıcı istekleri, gelişen ve karmaşık fonksiyonları üstlenen gelişmiş yapıların ortaya çıkması, bu değişimlere bağlı olarak artan enerji ihtiyacı ve bunun yanısıra ekonomik faktörler bina tasarımcılarının etkili ve yeni çözümler geliştirmesini zorunlu kılmaktadır. Bina performansını değerlendirmeye ve bu sayede geliştirmeye olanak sağlayan çalışmalar, konfor kavramının son yıllarda önem kazanması ile bina yapım sürecinde yer alan aktörler tarafından da önemle ihtiyaç duyulur hale gelmiştir. Literatür çalışmaları incelendiğinde de bu alandaki çalışmaların arttığı görülmektedir.Bu çalışmada, seçilen örnek bir binada, çevresel koşulların ısıl konfor kavramı altında incelenmesi amaçlanmaktadır. Akıllı bina otomasyon sistemlerinin uygulandığı nitelikli bir yapı olarak Darüşşafaka Urla Rezidans, çalışmanın inceleme alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı doğru ve nitelikli bilgiye ulaşmanın yanı sıra bu bilgiyi güncel uygulamaların kullanımına sunabilmektir. Bina performansını değerlendirmeye yönelik çalışmalarda akıllı binalar ve karmaşık işlevlere sahip ofis binaları sıklıkla tercih edilen yapılar arasındadır. Ülkemizde örneklerine nadir olarak rastlanan bu tip yapılar genelde ofis binaları ve ticari binalardır. Darüşşafaka rezidans, gerek kullanıcıları tarafından konut niteliğinde kullanılmakta olan özel yaşam alanı olması, gerek kullanıcıların 65 yaş üstü özel bir grubu temsil etmesi bakımından önem taşımakta ve çalışma bu alandaki çalışmalara farklı bir uygulama örneği üzerinden veri sağlama olanağı sunmaktadır. Isıl konfor ölçümü çalışmaları iki temel yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Birincisi termal konforu etkileyen değişkenlerin ölçümünü içeren ve sayısal verilerin elde edilmesini sağlayan nesnel araştırma yöntemi, ikincisi ise ortam koşullarını kullanıcı algısı üzerinden değerlendirmeyi sağlayan öznel yöntemdir. Öznel yöntemde açık uçlu sorularla oluşturulmuş mülakat yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Building performance evaluation studies has been an important research area in recent years. Technologic developments, increasing demands of users, complexity of buildings, increasing energy consumption in complex buildings and economic factors force designers to find new solutions. There are several studies in literature using building evaluation techniques to suggest standard values for comfort conditions. Intelligent buildings, that have purpose to fulfill comfort conditions effectively while minimizing energy consumption, take an important part in performance evaluation studies.The main objective of this study is evaluating the indoor thermal comfort conditions in a selected building, in terms of thermal comfort requirements. An Intelligent building; Darüşşafaka Residence selected as a case building. The research aims to reach the refined and precise knowledge about thermal comfort requirements. Complex structures and intelligent buildings are often preferred in building evaluation studies. In this study the research field is a residential building, a kind of dormitory for old people over the age of 65. Thermal comfort evaluation of the building has been conducted in two ways namely objective analysis and subjective analysis. Objective analysis includes field measurements of variables that affect thermal comfort. Measurements done by specific equipment called data logger. Subjective data analysis acquired by occupant?s ideas with interviews. Quantitative data obtained from the objective analysis supported by the qualitative data acquired from individuals. Thus, the results of thermal comfort conditions are interpreted with respect to various thermal sensations of old people. Using both objective and subjective results permitted to evaluate the thermal perception of users.