Zemin taşıma gücünün yapı temelleri'nin maliyetlerine etkisi
Effect of bearing capacity values on foundation system costs
- Tez No: 252278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada; konut, işyeri ve otopark amaçlı kullanılan 10 katlı ve toplam yükseklikleri 30 m olan üç adet betonarme binanın temel sistemi maliyetlerinin; zemin emniyet gerilmesine bağlı olarak değişimleri incelenmiştir. Zemin emniyet gerilmeleri 40 ton/m2 den başlayarak 36, 32, 28, 24, 20, 16, 12 ve 8 ton/m2 değerlerine düşürülerek yapıya ait temel sistemi tekrar çözülmüştür. Çözümler; 1.Derece, deprem bölgesine ve Z1 zemin sınıfına göre yapılmıştır. Oluşturulan modeller Sta4Cad V.13.0 analiz programı yardımıyla çözülmüştür. Her bir çözüm sonunda; temellere ait; betonarme betonu, donatı ve kalıp metrajları çıkartılarak maliyet hesabı yapılmıştır. Bu çalışmada amaç, zemin etüt raporlarındaki verilerin yanlış verilmesi halinde yapı ve temel maliyetlerindeki değişimi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, foundation system costs of 10-storey apartment, office and parking buildings, which are 30 m height, were investigated by means of an earthquake zone, type of soil underneath the foundation and allowable bearing capacity values. Stresses, starting from 40 ton/m2 were reduced to 36, 32, 28, 24, 20, 16, 12 and 8 ton/m2 gradually. Every step the foundation systems of the buildings were re-designed and the cost values of them were evaluated. Solutions were made according to class background based on the first degree of earthquake zone. Constituted models were solved by using Sta4cad analysis program. At the end of each solution, reinforced concrete, reinforcement and formwork quantities were estimated to obtain the total cost of foundation systems. The aim of the research is to show the effect of geotechnical report prepared incorrectly on foundation system costs.